top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

136. KONRAD WITZ - Święta rozmowa

Zaktualizowano: 11 lis 2023


 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

Q4

 


 


W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś ŚWIĘTA ROZMOWA namalowana przez KONRADA WITZ'A, a przynajmniej przez kogoś z jego pracowni.

.

Konrad Witz to niemiecki, a według niektórych źródeł szwajcarski, malarz, tworzący na pograniczu gotyku i renesansu, wczesny realista.

.

Był synem Hansa, malarza i złotnika, któremu towarzyszył w wędrówkach.

.

Witz należał do grupy malarzy, którzy od lat 30. XV wieku zaczęli przełamywać obowiązujący dotychczas idealizm i wprowadzać elementy realizmu. We wczesnym okresie namalował Ukrzyżowanie, przedstawiając w tle pejzaż z okolic Jeziora Bodeńskiego. W Świętej Katarzynie i Marii Magdalenie (Musée de l’Œuvre Notre-Dame, Strasburg) ukazał gotycko łamane szaty oraz realistyczne pomieszczenia ujęte z poszanowaniem zasad perspektywy. Realizm w detalach architektonicznych, a także efekty światłocieniowe widać na obrazach Hołd Trzech Króli i Uwolnienie św. Piotra z Musée d'art et d'histoire w Genewie. Szczyt swoich możliwości w oddaniu trzech wymiarów osiągnął w Cudownym połowie, znanym również jako Połów ryb na jeziorze Genezaret. Dorobek Konrada Witza stawia go w rzędzie prekursorów renesansu.

.

Realizm w oddaniu detali gotyckiej katedry widać też w prezentowanym tu obrazie ŚWIĘTA KONWERSACJA. Prawdę mówiąc to właśnie tło jest tym, co mnie w tym dziele zachwyca. Piękne krzyżowe sklepienie, piękne ostrołukowe okna, a postaci powiedzmy takie sobie. Twarze bez wyrazu, ledwo zarysowane, nie umiałabym powiedzieć kogo właściwie przedstawiają (oprócz Maryi z Dzieciątkiem oczywiście) z pięknie wykonaną suknią. W ogóle mam wrażenie, że malarz bardzo chciał namalować tę katedrę, ale ponieważ nie były to jeszcze czasy, kiedy ceniło się obrazy prezentujące wnętrza czy pejzaże, zatem po prostu "wcisnął" w środek tę grupkę ludzi . Inaczej pewno by obrazu nie sprzedał .

.

A dzieło to obejrzeć możemy w sali nr 17, nr katalogowy Q4


 

 

Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page