czyli opowieść o zagadki
Chciałabym wam opowiedzieć pewną historię. O zegarkach, ale przede wszystkim o neapolitańczykach.
Otóż jakieś dwa dni temu udałam się na Borgo Orefici w Neapolu, żeby zrobić kilka brakujących mi zdjęć. Chodzą z aparatem i "pstrykając" dookoła zostałam "zaczepiona" przez 5 osób, "zaczepiona" nie w sensie negatywnym i nie jako ewentualna "podrywka". Po prostu 5 osób zainteresowało się, czy szukam czegoś konkretnego, czy podobają mi się bożonarodzeniowe iluminacje, czy nie potrzebuję jakiejś pomocy? Jedna nawet szybciutko zaprowadziła mnie do wejścia starej kamienicy pokazując mi piękny portal, który "należy" sfotografować. Wszyscy bardzo uprzejmi i serdeczni i skorzy do rozmowy. Ogarnięta jedną z moich "manii" pytałam oczywiście o fantasmy, ale żadnej w tym rejonie nie znali. Za to ja je znalazłam po powrocie do domu i nie omieszkałam pospieszyć ponownie, żeby im o nich opowiedzieć. No bo jak to.... mieszkańcy Borgo Orefici powinni wiedzieć, kto się tam u nich pojawia, no nie?
Udałam się więc ponownie na Borgo Orefici, wprost do pracowni signor Ernesta, jubilera i zegarmistrza, który był szczególnie "moimi" fantasmami zainteresowany. Opowiedziałam mu co znalazłam (wam też, możecie na Cuda Neapolu przeczytać post o Borgo Orefici i o Fontannie della Pietra dei Pesci) a on w ramach wdzięczności pokazał mi swoje zegarki i opowiedział przedziwną historię...
Jeśli przyjrzycie się zegarkom z "rzymskim" cyferblatem, tj tym, na których godziny wypisane są tzw. rzymskimi cyframi zauważycie że wszystkie one zamiast rzymskiej czwórki tj. IV mają tę czwórkę pisaną jak trójką, tj. IIII. Skąd to się wzięło?
Otóż w 1364 roku francuski król Karol V zwany Mądrym zbeształ królewskiego zegarmistrza, który na cyferblacie zegara umieszczonego na wieży użył symbolu IV. Kiedy skarcony zegarmistrz próbował się bronić i tłumaczyć, że czwórkę po rzymsku piszę się właśnie w ten sposób (tj. IV) usłyszał od króla: "Król nigdy się nie myli". Nie pozostało mu zatem nic innego jak zmienić cyferblat i odtąd wszystkie (a przynajmniej większość) także współczesne zegarki i zegary używają symbolu III zamiast IV.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comentarios