MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
5589
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" LIWIA
.
Jest to 2-metrowa statua z brązu pochodząca z teatru w Herkulanum znajdująca się dziś w atrium Muzeum Archeologicznego. Nr katalogowy 5589
.
Posąg ma przedstawiać Liwię Druzyllę, rzymską patrycjuszkę żyjąca na przełomie I w. p.n.e. i I w. n.e., córkę Marka Liwiusza Druzusa Klaudianusa i Alfidii.
.
W wieku 15 lat Liwia poślubiła swojego kuzyna, Tyberiusza Klaudiusza Nerona. Urodził im się syn, przyszły cesarz Tyberiusz, a gdy była w szóstym miesiącu ciąży z drugim synem, Druzusem, poślubiła Oktawiana (w 38 p.n.e.). Rozwód i małżeństwo zaaranżował Oktawian, który potrzebował politycznych koneksji Liwiuszów i Klaudiuszów. Ich małżeństwo trwało ponad pięćdziesiąt lat i cechowało się wzajemną lojalnością i szacunkiem. Było jednak bezdzietne, jedyne ich dziecko urodziło się martwe.
.
Pozycja pierwszej damy cesarskiego dworu, powiązania rodzinne i prywatne bogactwo pozwoliło jej odgrywać znaczącą rolę przez całe życie. Jej potomkami byli wszyscy cesarze dynastii julijsko-klaudyjskiej. Była oskarżana o zbrodnicze pozbywanie się kolejnych pretendentów do sukcesji po Auguście dla zapewnienia tronu swojemu synowi. Dzięki jej zabiegom August adoptował Tyberiusza i wyznaczył go na swojego następcę. Po śmierci Augusta zgodnie z jego wolą Liwia otrzymała tytuł augusty, została członkiem jego rodu (Gens Iulia) i odtąd była nazywana Julia Augusta. Tyberiusz był niechętny jej wpływom i nie powrócił do Rzymu nawet na jej pogrzeb – została pochowana w Mauzoleum Augusta.
.
Julia Augusta została zaliczona w poczet bogów w 42 n.e. jako Diva Augusta przez Klaudiusza – jej wnuka.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments