top of page

SKARBY
NEAPOLU

622. LORENZO LOTTO - Madonna z Dzieciątkiem, św. Piotrem Męczennikiem i darczyńcą

  • Zdjęcie autora: Ewa  Krystyna  Górecka
    Ewa Krystyna Górecka
  • 10 gru 2022
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 7 lis 2023

 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

Q55

 





W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś kolejny obraz LORENZA LOTTO, malarza, którego sylwetkę przedstawiliśmy wczoraj - MADONNA Z DZIECIĄTKIEM, ŚWIĘTYM PIOTREM MĘCZENNIKIEM I DARCZYŃCĄ.


La Madonna col Bambino, san Pietro martire e un donatore, bo tak brzmi włoski tytuł obrazu to dzieło datowane na 1503 rok, namalowane farbą olejną na desce o wymiarach 55 x 88 cm. Uważane jest za pierwsze "pewne" dzieło, jakie możemy mu przypisać, ponieważ zostało ono przez artystę podpisane. W dole po prawej stronie, na krześle Madonny możemy dostrzec podpis: L. LOTUS P. Z tyłu obrazu znajduje się też data: 20 wrzesień 1503.


Obraz został prawdopodobnie namalowany dla biskupa Bernardo de' Rossi, którego portret podziwialiśmy wczoraj. Kompozycja obrazu jest charakterystyczna dla weneckiego malarstwa z XV wieku. Widzimy zatem Madonnę z Dzieciątkiem po prawej stronie. Po lewej stronie znajduje się łagodny krajobraz wzgórz, które zanikają w oddali, usiane zamkami i innymi oznakami ludzkiej obecności.


Obecność Piotra Męczennika może sugerować, że dzieło przeznaczone było dla Zakonu Dominikanów.


Piotr Męczennik lub Piotr z Werony, w odróżnieniu od znanego nam wszystkim św. Piotra Apostoła, żył w XIII wieku, był dominikaninem właśnie i jednym z pierwszych męczenników zakonu kaznodziejskiego.

13 czerwca 1251 Piotr wraz z Bibianem z Bergamo został mianowany przez Innocentego IV inkwizytorem Lombardii.

Piotr w ciągu dziewięciu miesięcy na urzędzie inkwizytorskim nigdy nie uczestniczył w procesach przeciwko heretykom. Jego jedynym odnotowanym aktem jako inkwizytora jest ogłoszenie w Niedzielę Palmową 24 marca 1252 dwutygodniowego okresu łaski, w którym wszyscy heretycy mogli się dobrowolnie ujawnić i nawrócić bez obawy o swoje życie.


Nim okres ten upłynął, Piotr został zamordowany. Zamach na niego zorganizowali heretycy z Mediolanu, którzy postanowili usunąć zagrożenie zanim Piotr zdoła rozwinąć swą działalność inkwizytorską. Głównym organizatorem spisku był szlachcic Stefano Confalonieri, a bezpośrednimi sprawcami mordu byli Manfredo da Giussano i Carino Piotr z Balsamo, przy czym ten ostatni, jak się zdaje, nie był katarem, lecz miejscowym kryminalistą wynajętym za pieniądze. Zamachowcy dopadli inkwizytora, gdy podróżował pieszo z Como do Mediolanu, w towarzystwie zaledwie jednego zakonnika o imieniu Domenico. Carino zadał Piotrowi kilka ciosów ostrzem w głowę, a następnie zaatakował brata Domenico, któremu zadał cztery rany. Ostatkiem sił umierający inkwizytor wypowiedział słowa w Twoje ręce Panie oddaję ducha mojego, po czym zaczął pisać na ziemi Credo in Unum Deum, lecz zanim skończył Carino zadał mu jeszcze jeden cios, który okazał się śmiertelny.


Zwłoki Piotra oraz jego konającego towarzysza znaleźli pracujący w pobliżu rolnicy. Ciało Piotra z Werony pogrzebano na Cmentarzu Męczenników w pobliżu klasztoru św. Eustorgiusza w Mediolanie. Brat Domenico zmarł zaledwie pięć dni po zdarzeniu, zdążył jednak złożyć obszerne zeznania.


Rolnik, który znalazł ciało męczennika, schwytał także mordercę i oddał go w ręce podesty. Jego zeznania doprowadziły do ujawnienia spisku. Jeden ze spiskowców, Daniele da Giussano, dobrowolnie zgłosił się do dominikanów, nawrócił się i złożył obszerne zeznania. Represje były jednak stosunkowo łagodne, gdyż wszyscy schwytani przyznali się i okazali skruchę. Nikogo nie skazano na śmierć.


Carino da Balsamo, który niedługo po aresztowaniu uciekł z więzienia, ostatecznie wstąpił do zakonu dominikanów i przez 40 lat wiódł życie pokutnika w konwencie w Forli. Zmarł ok. 1293 i jest czczony jako błogosławiony.


Piotr z Werony jest patronem Lombardii oraz kilku lombardzkich miast: Como, Cremony i Modeny. Ponadto jest patronem matek, piwowarów w Kolonii, cierpiących na dolegliwości głowy a także orędownikiem od grzmotów, błyskawic i burz. W przeszłości był także patronem inkwizytorów.


W ikonografii św. Piotr przedstawiany jest z raną na głowie lub mieczem wbitym w głowę


Obraz możemy obejrzeć w sali nr 8, nr katalogowy Q55


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



Comentarios


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

Subskrybuj

©2018 by  SKARBY NEAPOLU  

 Proudly created with Wix.com

bottom of page