top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

665. LUCJUSZ WERUS (LUCIO VERRO) - posąg

Zaktualizowano: 7 lis 2023

 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

 





W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś rzeźba przedstawiająca LUCJUSZA WERUSA.

.

Posąg pochodzi z II połowy II wieku n.e. Liczy sobie 234 cm wysokości, wykonany został z białego marmuru.

.

Tak naprawdę, o ile dobrze zrozumiałam to, co czytam, dzieło to zostało "skomponowane" przez Carlo Albaciniego, znanego włoskiego rzeźbiarza ale też restauratora dzieł sztuki starożytnej, żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. Miał on zmontować głowę z popiersia z korpusem w zbroi. Nie wiem, czy "ciało", że się tak wyrażę należało, do tego samego cesarza 🤔🤔🤔


A być może było jeszcze inaczej, bo doczytuję, że głowa Lucjusza została "zlecona" Albaciniemu przez Henriego Blindell'a, znanego angielskiego kolekcjonera rzymskich rzeźb - zatem Albacini dostał chyba korpus a głowę sam dorobił (albo odwrotnie, kto ich tam wie - matko jedyna jak tu z nimi nie zwariować 😂😂😂😂, czy to naprawdę byłoby tak ciężko napisać jasno i wyraźnie co jest co i kiedy powstało .... ja jedno zdanie sklecam tu z trzech różnych artykułów).

Chyba jednak tę głowę Albacini dorabiał - przez ponad 2 lata, a prace nad nią miał widzieć sam Antonio Canova w 1779 roku.

.

Posąg przedstawia jak wspomniałam Lucjusza Werusa, rzymskiego cesarza, który władał Cesarstwem w latach 161-169. Był bratem adopcyjnym Marka Aureliusza. Pisarze antyczni wspominają, że Werus lubił układać wiersze, a jeszcze lepszy był w układaniu mów. Mimo wszystko nie był on jednak tak zdolnym uczniem, jak jego starszy brat. Ponadto tak jak zwykły młodzieniec w tamtych czasach, uwielbiał igrzyska, wyścigi rydwanów, polowania, ćwiczenia. Można powiedzieć że był przeciwieństwem Aureliusza, który oddawał się rozmyślaniom, studiom i filozofii. Werus nie przepadał za administrowaniem przez co był mniej lubiany niż Aureliusz.

.

Werus uchodził za lekkoducha, ale przy tym był normalnym chłopcem, nie wykazującym nadmiernych cech negatywnych, jak i pozytywnych. Co ciekawe wielu ówczesnych uważało Werusa za „kolejnego Nerona”, ze względu na ten sam dzień urodzenia – 15 grudnia. Dostrzegano jego zamiłowanie do igraszek i zabawy, czym też charakteryzował się Neron.


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page