MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q583
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" MARCANTONIO BASSETTI i obraz RAJ
.
Marcanotnio Bassetti to włoski malarz okresu późnego manieryzmu i wczesnego baroku, działający głównie w Weronie.
.
Był ucziem Felice Brusasorciego. W najwcześniejszej fazie twórczości pozostawał pod wpływem Savolda, Jacopo Bassano i Tintoretta.
.
W 1615 roku przybył do Rzymu, gdzie współpracując z Carlo Saracenim udekorował ściany kościoła Santa Maria dell'Anima i Sale Reggia w Palazzo del Quirinale. Zmienił jednocześnie styl, poddając się oddziaływaniu dzieł Caravaggia i Orazio Gentileschiego (Niewierny Tomasz, obecnie w weneckim Museo di Castelvecchio).
.
Stosował również rzadką technikę malowania na skale osadowej (Martwy Chrystus opłakiwany przez Maryję i Marie Magdalenę, ok. 1616, w zbiorach Fitzwiliam Museum, Cambridge).
.
Zmarł podczas epidemii dżumy w 1630 roku.
.
Obraz "RAJ" (Paradiso) znajdujący się na Capodimonte datowany jest na 1621 r. i nie jest to jedyny obraz raju przedstawiany przez tego malarza. Tak czy inaczej na pierwszy rzut oka raju mi nie przypomina.... Sądząc z zagęszczenia ludności, jak i po kolorach, byłabym raczej skłonna uznać go za przedstawienie piekła, wszak ten pomarańcz kojarzy mi się bardziej z piekielnym ogniem (raj jakoś zawsze wyobrażam sobie w błękitach). Ludzie ukazani na obrazie to święci i ludzie Kościoła, których owszem, w ciągu wieków wielu się zebrało, ale mimo wszystko wydaje mi się, że malarz próbując umieścić w swym dziele jak największą ilość świętych (ponoć rozpoznawalnych po różnego typu atrybutach, nie są to zatem tylko postaci tworzące tłum) dokonał pewnego przekłamania, sugerując mimowolnie, że raj jest miejscem, do którego stosunkowo łatwo się dostać. Poza tym mnie akurat ten tłum ludzi wcale nie zachęciłby do tego, żeby się tam pchać. Ciekawe jakie jest wasze zdanie na ten temat.
.
PS jak tak się przyglądam to niejako pod tym rajem widzę ludzi, jakby za mgłą, którzy wznoszą swe modły by do raju mogli zostać przyjęci.... To co to za raj, jak nawet spokoju tam nie ma, gdy musimy patrzeć, jak inni się męczą i cierpią.... Doprawdy ta rajska wizja artysty sprawia, że zastanawiam się, jaki też ten człowiek miał charakter.... doprawdy diabelski chyba.
.
Obraz znajduje się w sali nr 29, nr katalogowy Q583
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments