MUZEUM NA CAPODIMONTE
GDS 2511
Z cyklu "Przedstawiamy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś rysunek Michała Anioła WENUS I AMOR
Jest to rysunek wykonany węglem drzewnym powstały na ogromnym kartonie składającym się z 15 arkuszy papieru o różnych rozmiarach, z których niektóre posiadają znak wodny używany przez Michała Anioła.
Rysunek przedstawia leżącą Wenus całowaną przez Amora
31 stycznia 1600 miał on zostać podarowany (wraz z innymi obrazami i rysunkami) przez znanego erudytę i archeologa Fulvio Orsiniego, kardynałowi Odoardo Farnese i odtąd stanowi część tzw. Kolekcji Farnese, wymieniany we wszystkich spisach inwentarzowych. W 1759 przeniesiony wraz z całą kolekcją do Neapolu.
Giorgio Vasari wspomina ten rysunek w swoim dziele "Zycie Pontorma" ("La vita di Pontormo") jako dar Michała Anioła dla Jacopo Pontorma, który wg niego namalował obraz pod tym samym tytułem "Venere e Amore".
Oprócz Pontorma na podstawie kompozycji stworzonej przez Michała Anioła swoje dzieła stworzyli wspomniany już Giorgio Vasari, Hendrick van den Broeck i Ridolfo Ghirlandaio.
Na początku XIX wieku pojawiły się wątpliwości, czy rysunek na pewno jest oryginalnym dziełem Michelangelo Buonarotti, jednak przeprowadzone badania i analizy nie pozostawiają co to tego wątpliwości.
Na przestrzeni wieków rysunek był wielokrotnie restaurowany. Ostatni raz w 1993 roku, kiedy to dzieło to otrzymało nową ramę chronioną szkłem.
Dzieło znajduje się obecnie w sali nr 4, nr katalogowy GDS 2511
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments