MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6119
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś tzw. MYŚLIWY
.
Zacznę od dygresji czysto językowej i nie związanej z tematem. Ale mnie rozśmieszył dzisiaj Google. Otóż, jak często wspominam, przygotowując posty o muzeach szukam informacji o moich dziełach w różnych źródłach, a ponieważ robię to na bieżąco, aby nie tracić czasu na dokładne czytanie w oryginale, przerzucam tekst na Googla i po polsku "przebiegam go wzrokiem", by wysupłać to, co wyda mi się ciekawe. Od razu przyznam, że "ściągnęłam" tę metodę od mojego genialnego wroga, który co prawda nie "przebiega" tylko po prostu w ten sposób gotowe już teksty tłumaczy, czasem ewentualnie coś poprawiając. Ale nie w tym rzecz. Jakkolwiek tłumaczenia internetowe są "kanciaste" powiedziałabym i czasami wręcz niezrozumiałe, to jednak metoda uzyskiwania informacji jest znacznie szybsza. Doprawdy żałuję, że nie wpadłam na nią wcześniej, kiedy pisywałam artykuły o projektantach butów i "ślęczałam" nad każdym znalezionym wywiadem i nad każdym nie znanym mi słowem. W każdym razie teraz jestem mądrzejsza i idzie mi szybciej. A czasem Google dostarcza mi nawet powodów do radości.... może nie aż tak, żebym zaraz miała umrzeć ze śmiechu, bo nie są to rzeczy śmieszne , ale zabawne... No więc doprawdy rozbawił mnie dziś nieziemsko tłumacząc z włoskiego na POLSKI "cd. cacciatore" jako "cd. hunter" Ciekawe, na jaki język powinnam to sobie przetłumaczyć, żeby pojawił się "myśliwy".... Na esperanto??
.
No to teraz możemy wrócić do naszej rzeźby, która jest starsza od większości prezentowanych tu dotychczas dzieł. Nie wiem czy zwracacie na to uwagę czytając, ale ja opisując te muzealne eksponaty dostrzegam także pewne schematy o których nie wspominam. Pewne ogólniki, jak choćby ten, że znaczna większość opisanych tu już przeze mnie dzieł pochodzi z II i III w. n.e. Tymczasem prezentowana dziś statua datowana jest na końcówkę I w. p.n.e, dokładniej na lata 10 - 1 p.n.e., aczkolwiek nie potrafię powiedzieć skąd to aż tak "dokładne" datowanie.
.
W opisie czytam, że rzeźba przedstawia męską postać naturalnych wymiarów ubraną w szorstką skórzaną tunikę. Mam chyba dziś dzień dywagacji, bo.... znów pojawiają się we mnie wątpliwości. Statua ma 166 cm wysokości, ale jak łatwo zauważyć pozbawiona jest głowy. Zatem razem z głową byłoby jakieś 190 cm, nie wydaje się wam? Zwłaszcza, że brak w niej nie tylko głowy ale i szyi. Zatem i 2 metry moglibyśmy jej przyłożyć. Tymczasem średnia wzrostu mężczyzn w takich Pompejach to 166 cm (podaję za Alberto Angelo) czyli wszystko niby się zgadza, z tym, że tych pompejańczyków to jednak chyba z głowami i szyjami mierzyli.... A wam jak się wydaje?
.
No dobra. To tyle mojego "mądrowania". Rzeźba wykonana została z białego marmuru, a przedstawiona postać ma przy sobie zająca i ptaki, co pozwala zinterpretować ją jako myśliwego. Nr katalogowy 6119.
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments