top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

177. ODURZONY DIONIZOS WŚRÓD SATYRÓW

Zaktualizowano: 28 lis 2023


 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

6684

 


 


W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś ODURZONY DIONIZOS WŚRÓD SATYRÓW

.

Jest to płaskorzeźba przedstawiająca Dionizosa pośród satyrów i menad w trakcie tzw. Bachanaliów. Wykonana została z białego marmuru, jej wysokość to 57 cm, a długość 80 cm. Mam jeszcze trzeci wymiar i zupełnie nie wiem o co w nim chodzi: wielkość (grandezza) 70 cm. Żeby to jeszcze było 7 cm, albo 70 mm to uznałabym, że to głębokość rzeźbienia, ale tak doprawdy nie potrafię zgadnąć.... ale może ktoś z was wie. Płyta pochodzi z I połowy II w. n.e. Jej numer katalogowy to 6684.

.

O Dionizosie i satyrach już tutaj pisałam opisując inne dzieła z kolekcji muzealnej. Ale chyba nie pisałam jeszcze o menadach. Menady znane także bakchantki lub bachantki to wg greckiej mitologii towarzyszki i/lub czcicielki Dionizosa (Bachusa). Nazwa Bachanki pochodzi od imienia Bachusa (Bakchusa).

.

Trackie bachantki odziane w skóry jeleni, wymachujące owiniętymi winną latoroślą tyrsami i śpiewając dzikie, szalone pieśni, tworzyły orszak Dionizosa, podczas jego podróży z Lidii, przez cały antyczny świat do Grecji. W Atenach uważano Traków za barbarzyńców, których cechowało zachowanie gwałtowne i nieopanowane. Rytualne misteria dionizyjskie (Dionizje) stwarzały okazję bachantkom do podobnie nieprzyzwoitego zachowania, krzyków i dzikich tańców graniczących z wyuzdaniem.

.

Grupa Menad zabiła Orfeusza, który, pogrążony w rozpaczy po utracie Eurydyki, odmówił wzięcia udziału w Bachanaliach.

.

Bachanalia to starorzymskie obrzędy na cześć Bachusa (Dionizosa). Zostały prawdopodobnie zapoczątkowane w Wielkiej Grecji, skąd przedostały się do Etrurii, skąd dopiero do Rzymu. Rozpowszechniły się szczególnie w południowej Italii. Wiązały się z nimi liczne potępiane nadużycia, przez co przerodziły się z czasem w rozpustne orgie. Obrzędy te zostały zakazane przez senat rzymski w 186 p.n.e. (wiązało się to z prześladowaniami religijnymi i wymordowaniem 7 tys. uczestników bachanalii).

.

Bachanaliów nie należy mylić z tzw. Dionizjami, które również były świętem poświęconym bogowi wina Dionizosowi, jednak były to wydarzenia bardziej kulturalne a nie orgiastyczne.


 

 

Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page