MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q125
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś kolejny obraz PARMIGIANINO zatytułowany LUKRECJA ROMANA
Obraz namalowany farbą olejną na desce o wymiarach 68 x 52 cm powstał ok. 1540 r.
Obraz wspominany jest w inwentarzu dzieł sztuki księcia Ranuccio I Farmese spisywanym w końcu XVI w. W 1670 r. w opisie pałacu królewskiego Barri wymienia się nawet dwa takie dzieła, ale nie wiadomo co stało się z drugim.
Obraz przypisywano wielu artystom, jednak przeważa obecnie pogląd, że jego autorem jest Parmigianino.
Lukrecja przedstawiona jest z odsłoniętą piersią, w tunice zapiętej na ramieniu kameą przedstawiającą Dianę (symbol czystości) oraz z mieczem, który wbija sobie w pierś.
Lukrecja była córką rzymskiego patrycjusza i żoną Lucjusza Tarkwiniusza Kollatyna, kuzyna króla Tarkwiniusza Pysznego. Pod nieobecność męża została zgwałcona przez syna Tarkwiniusza Pysznego. Nie mogła znieść hańby i popełniła samobójstwo, wcześniej opowiedziawszy wszystko Kollatynowi.
Jej krzywda miała stać się bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania pod wodzą Brutusa (tego, którego popiersie niedawno opisywałam), które doprowadziło w 509 p.n.e. do obalenia monarchii i powołania republiki. Pierwszymi konsulami republiki zostali właśnie Brutus i Kollatyn.
Na historii Lukrecji oparte jest libretto opery Gwałt na Lukrecji Benjamina Brittena, a także poemat Szekspira pod tym samym tytułem.
Obraz obejrzymy w sali nr 12, nr katalogowy Q125
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (tównież po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments