top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

653. POPIERSIE ANTONINUSA PIUSA

Zaktualizowano: 7 lis 2023

 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

 





W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś kolejne cesarskie POPIERSIE upamiętniające ANTONINUSA PIUSA.


Rzeźba wysokości 80 cm, wykonana została z białego marmuru i datowana jest na drugą kwartę II wieku n.e. Przedstawia cesarza z krótką brodą, wąsami i lekkimi zmarszczkami.

.

Antoninus Pius to rzymski cesarz, który przejął rządy po śmierci Hadriana (adoptowany przez niego w wieku 52 lat).

.

Antoninus otrzymał przydomek Pius, czyli „Pobożny” z uwagi na fakt, iż udało mu się przekonać oporny Senat do zaliczenia Hadriana w poczet bogów, a także dlatego, że gorliwie czcił rodzinę i przodków. Mówiono także, że to jego postawa w czasie kresu życia przybranego ojca, zagwarantowała mu taki przydomek. Antoninus miał odwieść Hadriana od samobójstwa i wspierać go w drodze do senatu. Ponadto cesarz wznosił posągi i świątynie dla Hadriana.

.

Na rządy Antoninusa Piusa i jego następcy Marka Aureliusza przypada schyłek najlepszego okresu w dziejach Cesarstwa Rzymskiego. Cieszył się on powszechnie dobrą opinią z uwagi na swoją przystępność, łaskawość, umiłowanie pokoju i wysoce moralny tryb życia. Przebywał przez większość czasu w Rzymie i nie opuszczał Italii, przyjmując delegacje z wszystkich prowincji.

.

W czasie swojego panowania Antoninus, w przeciwieństwie do Hadriana, nie miał większych problemów ze zdrowiem. Naturalnie starzejąc się zaczął się jednak garbić i pochylać, co bardzo go irytowało. Antoninus uważał, że władca powinien być zawsze wyprostowany. W tym celu przywiązywał na piersi i na plecach deszczułki lipowe, które miały mu pomóc utrzymać odpowiednią pozycję.

.

Zmarł 7 marca 161 roku n.e. w Lorium, najprawdopodobniej na niestrawność. Przekazy mówią, że przejadł się serem Banon. Został przez Senat jednogłośnie zaliczony w poczet bogów jako Divus Antoninus.


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page