676. POPIERSIE BARBARZYŃCY
- Ewa Krystyna Górecka
- 8 sty 2023
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 lis 2023
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś POPIERSIE BARBARO czyli BARBARZYŃCY.
Przy czym o ile dziś określenie barbarzyńca kojarzy nam się z człowiekiem dzikim, niecywilizowanym i okrutnym, o tyle w starożytnej Grecji barbaro to każdy cudzoziemiec, a w Rzymie ten, kto nie był Rzymianinem lub Grekiem. Takie jest zresztą nawet tłumaczenie słowa barbarus z łaciny oznacza po prostu cudzoziemca.
U starożytnych Greków pierwotnie neutralne określenie cudzoziemca czy człowieka posługującego się innymi językami niż grecki, później nabrało negatywnego znaczenia, oznaczając przedstawiciela niższej/innej od greckiej i rzymskiej kultury. Rzymianie określali tak przedstawicieli wszystkich ludów, które nie należały do grecko-rzymskiej cywilizacji, które miały cechować się dzikością i brakiem kultury.
W toku kontaktów z obcymi cywilizacjami, przede wszystkim wschodnimi, Grecy zauważyli dość istotne różnice, które zaowocowały tezą o wyższości Greków. Wyższość ta miała przejawiać się tym, iż Hellen miał prawo do uczestniczenia w życiu politycznym swojej polis, natomiast barbarzyńca wschodni podlegał władcy. Arystoteles doszedł do wniosku, iż „słuszną rzeczą jest, by Hellenowie nad barbarzyńcami panowali, jako że barbarzyńca, a niewolnik to z natury jedno i to samo”.
Prezentowane popiersie pochodzi z II wieku naszej ery.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments