top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

651. POPIERSIE CESARZA HADRIANA

Zaktualizowano: 7 lis 2023

 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

 




W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś mamy drugie POPIERSIE CESARZA HADRIANA.

.

To pierwsze, czego prawdę mówiąc nie zaznaczyłam, w katalogu muzealnym jest określane jako "busto loricato" tzn. w zbroi. Dzisiejsze z kolei to "busto clamidato" czyli ubrane w tzw. clamide.

.

Chlamida (wł. clamide, gr. chlamys) to wierzchni ubiór męski w starożytnej Grecji. Była to luźna, krótka (sięgająca do połowy uda) szata wkładana na chiton. Stanowił ją prostokątny płat materiału (najczęściej wełny) o dolnym boku zaokrąglonym, spinany broszą lub zapinką (fibulą) na prawym ramieniu lub z przodu, pod szyją (rzadziej z tyłu), a zakrywający ramię lewe. Przedni górny róg szaty umyślnie zaokrąglano dla uzyskania wijącej się spiralnie linii jej brzegu, co jest jedynym znanym przykładem przykrawania greckich ubiorów. Luźna i powiewna, zmuszała do noszenia pod spodem chitonu lub tuniki. Pozwalała na łatwe oswobodzenie lewego ramienia przez przesunięcie zapinki wokół szyi i barków.

.

Chlamida była najczęściej koloru ciemnego, w dolnej części ozdobiona pasem o innej barwie; zawsze kontrastowała kolorystycznie z noszonym pod nią chitonem.

.

Przez całą starożytność była najpospolitszym płaszczem wojskowym. Spotykana nawet u żołnierzy Piłata, którzy wieńcząc Jezusa koroną cierniową, odziewają go w jedną ze swych szkarłatnych chlamid.

.

A wracając do naszej rzeźby: Datowana jest ona na I połowę II wieku naszej ery, wykonana z białego marmuru z Carrary osiąga wysokość 89 cm. Przedstawia cesarza z krótką brodą, która była elementem charakterystycznym jego twarzy - przypomnijmy Hadrian to pierwszy rzymski cesarz noszący brodę.

.

Co zaś do cesarza Hadriana mówi się, że był on osobą neurotyczną, aczkolwiek był dość pokojowym władcą. Zdaje się, że lepiej potrafił dogadywać się z przeciwnikami i wrogami, niż z własną żoną. Oto co znalazłam na stronie "Ciekawostki z dziejów rodów panujących":

Cesarz Hadrian (76-138) miał za żonę daleką kuzynkę Sabinę. Związek był czysto polityczny – dziewczyna była cioteczną wnuczką poprzedniego cesarza, Trajana. Małżonkowie nie kochali się i nie mieli dzieci. Hadrian znacznie częściej niż o żonie miał coś dobrego do powiedzenia o teściowej, Matydii, czy żonie Trajana, Plotynie.

Związek szybko zamienił się w wojnę podchodową dwójki nienawidzących się ludzi. Hadrian nawet przebywając w odległych prowincjach otaczał żonę siatką szpiegów, by znać każdy szczegół jej życia i lustrować ludzi, z jakimi się spotyka. Dwóch dworzan nawet straciło swe urzędy, ponieważ byli wobec niej bardziej poufali, niż wskazywała na to pozycja cesarzowej…

.

Biograf Hadriana twierdził, że Hadrian oddaliłby Sabinę, żonę „zgryźliwą i szorstką”, gdyby tylko był człowiekiem prywatnym. Kobieta nie była mu dłużna. Z dumą rozgłaszała, że podjęła konieczne działania, by upewnić się, że nie zajdzie z nim nigdy w ciążę. Jego potomstwo bowiem stanowiłoby – wedle jej słów – hańbę dla rodu ludzkiego.

.

Mimo to Hadrian nazwał w nowoutworzonym ateńskim mieście jedną z fyl imieniem żony, a po jej śmierci ogłosił ją boginią.

.


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page