MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6051
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś marmurowe, ogromnych rozmiarów POPIERSIE CESARZA TYBERIUSZA.
Jego wysokość to 125 cm, datowane jest na pierwszą kwartę II wieku naszej ery. Cesarz przedstawiony jest w tzw. corona civica, czyli w wieńcu z liści dębowych i żołędziami.
Corona civica (obywatelska korona) to jedno z najwyższych odznaczeń starożytnego Rzymu. Wyróżnienie otrzymywał ten, kto w czasie bitwy ocalił życie obywatelowi Rzymu. Pierwotnie wieniec dawał wyratowany obywatel, a warunkiem było zabicie podczas ratowania przynajmniej dwóch wrogów, utrzymanie pozycji i nie wycofanie się. W późniejszym czasie odstąpiono od ostatniego warunku.
Cesarz Tyberiusz ostatnie lata swego życia spędził w odosobnieniu, tu niedaleko, na Capri. Historyk Swetoniusz rozpisuje się nawet o perwersyjnych seksualnych ekscesach Tyberiusza podczas pobytu na wyspie. Tam też zmarł, albo jak chcą niektórzy został zamordowany, tj. uduszony poduszką zna rozkaz Kaliguli.
.
Mało kto wie, ale Tyberiusz przeżył śmierć kliniczną, gdy niewolnik przybył żeby poinformować Kaligulę, że cesarz żyje ten natychmiast posłał aby go uduszono i w ten oto sposób Tyberiusz zakończył swój żywot. Los nie był Kaliguli dłużny i jego samego poćwiartowano.
Wielką słabością kulinarną Tyberiusza były ogórki, które spożywał codziennie przez cały rok. W ten sposób cesarz przyczynił się do rozpropagowania uprawy tego warzywa i rozwoju upraw w cieplarniach, gdzie rosły one w skrzynkach na kółkach, które można było odwrócić w kierunku światła słonecznego.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments