top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

630. POPIERSIE CESARZA TYBERIUSZA

Zaktualizowano: 7 lis 2023

 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

6052

 

 


W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś drugie POPIERSIE CESARZA TYBERIUSZA

.

Jest ono o połowę mniejsze od prezentowanego wczoraj. Jego wysokość to 62 cm. Przedstawia cesarza bez korony dębowej i w znacznie młodszym wieku. Jest to też popiersie znacznie starsze, wykonane w ostatniej kwarcie I wieku p.n.e. zatem między 24 r. p.n.e. a 1 r. p.n.e, czyli za życia Tyberiusza.

.

Popiersie wykonane zostało z tzw. marmo lunense - marmuru wydobywanego z kamieniołomów znajdujących się w pobliżu rzymskiej kolonii Luna. Marmo lunense to nic innego jak marmur z Carrary, ulubiony marmur Michała Anioła.

.

Marmur karraryjski to szlachetna odmiana białego marmuru plamiście popielatego z harmonijnie rozmieszczonymi na białym tle żyłkami. Odmiana charakteryzuje się wysokim stopniem przekrystalizowania, wysoką (sięgającą do 90%) zawartością czystego węglanu wapnia oraz niską zawartością tlenku magnezu. Odmianę tworzą średnio i grubokrystaliczne białe marmury kalcytowe. Marmur karraryjski jest odmianą trwałą, względnie odporną na wietrzenie, o dużej wartości dekoracyjnej.

.

A wracając do cesarza Tyberiusza i jego pobytu na Capri... Nie wiem czy wiecie, że podobno to on właśnie przyczynił się do rozwoju tzw. sandali capresi czyli sandałów z Capri

Według legendy cesarz Tyberiusz przybył na wyspę mając na nogach parę sandałów o sztywnej podeszwie z paskami ze skóry owijającymi się wokół kostki i od tego momentu rybacy i wszyscy mieszkańcy wyspy zaczęli używać (i produkować) podobne sandały pozwalające wygodnie poruszać się po brukowanej nawierzchni.

.

W czasach współczesnych (lata 40-te XX wieku) pierwszą, która odkryła i doceniła sandali capresi była dyrektorka Vogue America – Diana Vreeland, która, podczas wizyty w Pompejach , poczuła się oszołomiona obuwiem noszonym przez niewolników – prosty pasek ze skóry pomiędzy dużym palcem u nogi i jego sąsiadem, przymocowany do paseczka biegnącego wokół kostki. Zaraz potem udała się na Capri, i zobaczyła że tamtejsi rzemieślnicy są w stanie „od ręki” wykonać dla niej obuwie tego typu.

.

Inne wielkie postaci zauroczone sandałami z Capri to Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Sofia Loren, Anita Ekberg, Soraya, Julia Roberts ale przede wszystkim Jackie Kennedy, której zawdzięcza swą inaugurację nowy model „sandali K” – wieczny symbol elegancji.

I oczywiście sandali capresi popularne są na Capri po dziś dzień i stanowią jeden z podstawowych souvenirów z tego uroczego miejsca.


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page