694. POPIERSIE CHRYZYPA
- Ewa Krystyna Górecka
- 12 sty 2023
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 lis 2023
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6127

W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś POPIERSIE CHRYZYPA
.
Rzeźba pochodzi z początków III wieku n.e. a jest repliką wcześniejszego popiersia pochodzącego z epoki cesarza Augusta, a więc z przełomu I w. p.n.e. i I w. n.e.
.
Przedstawia ateńskiego filozofa Chryzypa z Soloi, jednego z przedstawicieli stoicyzmu.
Był bardzo płodnym pisarzem i znakomitym dialektykiem. Pozostawił po sobie ponad 700 pism zachowanych fragmentarycznie w odpisach Cycerona, Seneki i innych. Znany był z tego, że podczas dyskusji brał pod uwagę stanowisko obu stron, szczególnie zaś swoich przeciwników. Zarzucano mu jednak powtarzanie tych samych treści oraz skłonność do cytowania (co nota bene dziś nie jest niczym złym). Diogenes Laertios miał napisać: „Gdyby z ksiąg Chryzypa usunąć obce cytaty, zostałyby czyste karty."
.
Istnieją dwie wersje śmierci Chryzypa. Wg jednej miał umrzeć ze śmiechu. Gdy bowiem osioł mu zjadł figi, kazał służącej, aby dała osłu popić niemieszanego wina, i tak go to rozśmieszyło, że ze śmiechu umarł.
Według drugiej sam napił się słodkiego niemieszanego wina, zakręciło mu się w głowie i po 5 dniach umarł.
.
Jeśli chodzi o poglądy filozoficzne to uważał, że życiem ludzkim kieruje przeznaczenie, zło musi istnieć na świecie ze względu na jego zależność od dobra, zaś szlachectwo powinno być nabywane a nie dziedziczone.
.
Chryzyp jest uznawany za twórcę formalnego systemu rachunku zdań, które mogą przybierać tylko dwie wartości logiczne: prawdę lub fałsz.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comentarios