636. POPIERSIE DOMICJANA CHŁOPCA
- Ewa Krystyna Górecka
- 17 gru 2022
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 lis 2023
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6058

W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś POPIERSIE DOMICJANA CHŁOPCA
Rzeźba, którą dziś pokazujemy, o wysokości 79 cm wykonana została z białego marmuru w ostatniej kwarcie I wieku n.e. Przedstawia pulchną twarz młodego cesarza w tzw. corona civica na głowie.
Domicjan to cesarz rzymski z dynastii Flawiuszy, panujący w latach 81 - 96 r.
Jako ciekawostkę (bo w sumie kogo interesują wojny i polityka?) mogę podać, że był on dwukrotnie żonaty z jedną i tą samą kobietą Domicją Longiną.
Nawiązał z nią romans w roku 70 mając 19 lat, kiedy była ona jeszcze żoną senatora Lucjusza Eliusza Lamii. W tym samym roku ją poślubił. 3 lata później urodził się ich syn, który jednak zmarł w dzieciństwie.
Kiedy w 81 r. Domicjan został cesarzem, jego żona Domicja otrzymała tytuł Augusty. 2 lata później wdała się ona w burzliwy romans z aktorem Parysem, wskutek czego cesarz wygnał ją ze stolicy.
.
Wydaje się jednak, że wobec silnego uczucia nie zniósł długiej rozłąki i wkrótce sprowadził ją z powrotem do Rzymu, przywracając wszystkie przywileje należne jej godności.
Najwyraźniej wielka miłość była jednostronna, gdyż w 96 r. brała ona prawdopodobnie udział, a przynajmniej była świadoma spisku, w wyniku którego cesarz stracił życie.
Domicja przeżyła go o 30 lat, do końca życia tytułując się Domicją żoną Domicjana.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comentários