top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

23. POPIERSIE EURYPIDESA

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

6135

 


 


W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś POPIERSIE EURYPIDESA


Rzeźba z przełomu I i II wieku n.e., wykonana z tzw. marmuru pentylickiego, osiąga wysokość 61 cm.


Eurypides to jeden z najwybitniejszych dramaturgów starożytnej Grecji. Autor takich dzieł jak "Elektra", "Medea" czy "Trojanki". Urodził się na Salaminie jako syn ateńskiego ziemianina. Odebrał staranne wykształcenie atletyczne, muzyczne (obejmowało ono poza muzyką umiejętności poetyckie i choreograficzne) oraz filozoficzne. Próbował również swoich sił w malarstwie. Wiadomo, że był kapłanem Zeusa we Flyi, brał także udział w poselstwie Aten do Syrakuz, pełnił obowiązki proksenosa obywateli Magnezji w Atenach.

Eurypides ożenił się dwa razy. Jego pierwszą żoną była Melito, drugą natomiast Chojrine, i z nią doczekał się trzech synów.

Około 408 roku p.n.e. wyprowadził się z Aten.

Zmarł śmiercią tragiczną w 406 roku p.n.e. rozszarpany przez królewskie psy gończe.


W jego sztukach objawiało się nowatorstwo zarówno w formie jak i w treści. Prolog, pieśni chóru i arie nie musiały się łączyć z akcją sztuki. Wprowadził też nowe pojęcie "deus ex machina" -zsyłał on w swoich przedstawieniach boga, który gwałtownie rozwiązywał akcję, aby sztuka nie trwała zbyt długo. Maszyną nazywano specjalne urządzenie mechaniczne, dzięki któremu aktor grający boga spuszczany był na scenę z góry na linach. Potocznie stwierdzenie to oznacza wszystkie nagłe zmiany sytuacji, niedające się logicznie wyjaśnić w kategoriach rozwoju wydarzeń. Jego bohaterowie byli często prostymi ludźmi.


Występował w obronie kryzysu demokracji ateńskiej, odwołując się do średnich warstw społecznych, głównie wieśniaków. Głosił idee równości wszystkich ludzi, popadając w konflikt ze zwolennikami tradycyjnych stosunków społecznych.


 

 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page