MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6146
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś POPIERSIE HERODOTA
Pochodzi ono z początku III w. n.e i jak i inne jest repliką wcześniejszej greckiej rzeźby z IV w. p.n.e. Jego wysokość to 48 cm, a wykonane zostało z tzw. marmuru pentelickiego. Głowa historyka jest wyjątkowo wydłużona i spłaszczona, osadzona na hermie, z drapowaniem opadającym na lewe ramię, z napisem HPOΔOTOΣ.
Herodot to żyjący w V w. p.n..e. grecki historyk nazywany zarówno "ojcem historii" jak i "ojcem geografii".
Jedynym zachowanym jego dziełem jest 9-księgowa relacja z wojen perskich, opisująca także geografię i historię Hellady, Persji i Egiptu oraz okolicznych krain, zatytułowana "Dzieje". Jego relacje nie były zawsze dokładne, ale – w odróżnieniu od wielu innych historyków, aż po czasy dzisiejsze – zawsze opatrzone klauzulą „zgodnie z tym, czego się dowiedziałem”
Herodot wiele podróżował po świecie starożytnym. Był między innymi w opanowanych przez Persów Egipcie i Babilonii, w Grecji, Italii, Macedonii, a także w stepach nad Morzem Czarnym. Uznał bowiem, że w pierwszej mierze polegać musi na własnych badaniach. Różnica pomiędzy nim a poprzednikami polegała na jego dociekliwości, na ponawianych co krok pytaniach. Nie ograniczał się bowiem do notowania przekazu. Zawsze chciał wiedzieć: dlaczego?, kto?, jak?
W „Dziejach” przedstawił z dużą dokładnością współczesny mu świat grecki i perski, a jego opisy krainy nad Nilem stały się podstawą współczesnej egiptologii. W przeszłości niektórzy krytycy zarzucali Herodotowi przeinaczanie i fabrykowanie danych. Przez wiele stuleci oskarżano go o zapełnienie swego dzieła wymysłami, ale odkrycia archeologiczne dokonane w XIX i XX wieku potwierdziły rzetelność jego informacji zdobywanych niejako reporterskim sposobem, poprzez przeprowadzanie wywiadów z ludźmi (często wpływowymi) zamieszkałymi na odwiedzanych terytoriach, szczególnie w Azji Mniejszej i w Egipcie.
Ciekawostkę stanowi fakt, iż nie tak dawno odkryto wrak statku opisywanego przez Herodota i oto jak się o tym znalezisku pisało:
"Odnaleziony w wodach Nilu wrak starożytnego statku zakończył trwający od wieków spór naukowy. "Statek 17", jak roboczo nazwano wrak, spoczywa nieopodal starożytnego miasta Heraklejon. Statek miał około 27 metrów długości. Zachowało się ponad 70 proc. kadłuba. Konstrukcja statku jest dokładnie taka, jak opisał ją Herodot w 450 r. p.n.e. Według niego, starożytni Egipcjanie budowali statki towarowe, zwane baris. W jednym ze swoich dzieł grecki historyk opisał konstrukcję statku i jego układ sterowania. Deski, z których budowano baris, były układane naprzemiennie, jak cegły, a ster przechodził przez otwór w kilu. Aż do teraz nie było jednak archeologicznego dowodu potwierdzającego słowa Herodota. Według odkrywców wraku, odzwierciedla on opis Herodota tak dokładnie, że mógł być wybudowany w tej samej stoczni, którą wieki temu zwiedzał grecki historyk"
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments