MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6131
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś POPIERSIE HIPOKRATESA
Jest to marmurowa rzeźba o wysokości 53 cm pochodząca z końca I w. n.e. Jak wiele innych jest repliką greckiego popiersia z II w. p.n.e. Hipokrates ubrany jest w himation, spod którego wystaje skrawek chitonu. Jego twarz wydaje się napięta i skoncentrowana, a głowa dotknięta zaawansowanym łysieniem.
Hipokrates. nazywany często ojcem medycyny, to grecki lekarz urodzony na wyspie Kos, żyjący i działający na przełomie V i IV w. p.n.e.
Metoda Hippokratesa opierała się na metodach racjonalnych. Na podstawie obserwacji i doświadczeń wyciągał wnioski prowadzące do ustalenia diagnozy i dobierał odpowiadające jej sposoby leczenia. Jego szkoła nacechowana była troską o zdrowie chorego. Leczenie miało polegać na wspomaganiu naturalnych procesów zdrowienia, a naczelną zasadą było nieszkodzenie choremu (łac. primum non nocere – po pierwsze nie szkodzić). Główną siłą leczącą jest sama natura, lekarz ma jej jedynie pomaga.
Hipokrates stworzył pierwsze opisy dotyczące zimna, ciepła słonecznego, światła i ćwiczeń fizycznych jako zabiegów leczniczych. Zajmował się zniekształceniami kręgosłupa (stworzył urządzenie do redukcji skoliozy). Opisał także sposób amputacji kończyn, budowę protez oraz obuwia korygującego wady stóp. Opisywał leczenie złamań, ran, hemoroidów, przetok odbytu. Stosował balneoterapię w leczeniu chorych.
Wyróżnił w organizmie cztery podstawowe soki: krew, żółć, śluz zwierzęcy i czarna żółć. Przewaga jednego z tych elementów miała również być przyczyną określonego typu temperamentu:
+ sangwiniczny – przewaga krwi,
+ choleryczny – żółci,
+ flegmatyczny – śluzu,
+ melancholiczny – czarnej żółci.
Wprowadził dietę i higienę jako środki profilaktyczne, zapobiegające chorobom. Zwalczał również takie przesądy, jak ten, że epilepsję wywołuje opętanie przez demona. Wiele terminów wprowadzonych przez niego jest używane do dziś, np. rak, diagnosis (rozpoznanie), prognosis (rokowanie), therapia (leczenie), epidemia. Uważał, że środowisko i klimat wpływa na stan zdrowia i kondycję człowieka.
W języku polskim imię Hipokrates tradycyjnie zapisywane jest przez jedno p, choć po grecku mamy 2p Hippokrates, po włosku np. Ippocrate. Obecnie jednak filologowie klasyczni postulują bliższą oryginałowi pisownię przez dwa p. Różnica o tyle istotna, iż Hipokrates oznacza po grecku podwładny, a Hippokrates – koniowładny.
Przysięga Hipokratesa – składana przez lekarzy w starożytności, zawierała podstawy dzisiejszej etyki lekarskiej. Wbrew powszechnej opinii jej autorem nie był sam Hipokrates, lecz jego uczniowie, należący do kręgu pitagorejczyków (stąd między innymi niechęć do leczenia operacyjnego). Zaś samo sformułowanie podstawowych zasad etycznych zawodu lekarza wielu przypisuje Imhotepowi.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comentarios