MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś POPIERSIE KARAKALLI
Rzeźba datowana jest na I kwartę III wieku n.e., ale tym razem to głowa jest antyczna natomiast samo popiersie zostało "dorobione" w czasach nowożytnych w 1796 r. przez Albaciniego , o którym już kiedyś wspominaliśmy. Całość wykonana z białego marmuru osiąga wysokość 59 cm i szerokość 32 cm.
Starożytne dzieło należało prawdopodobnie do kardynała Bembo.
.
O samym Karakalli wspominałam już przy poprzednim jego popiersiu zatem dla przypomnienia przytoczę to, co już było.
.
Marcus Aurelius Antoninus Bassianus lub Marcus Aurelius Severus Antoninus tak brzmi prawdziwe imię naszego cesarza, żyjącego w latach 188 - 217. 29 lat zaledwie. Karakalla to przydomek, który pochodził od nazwy galijskiego płaszcza z kapturem, jaki lubił nosić ten władca. Cesarz ten miał też rozdawać ludności szaty sięgające kostek, stąd właśnie jego przydomek. Oficjalnie jednak go nie używano; w źródłach występuje jego cognome, czyli Antoninus.
.
Choć wydał tzw. Edykt Karakalli przyznający obywatelstwo rzymskie prawie całej wolnej ludności cesarstwa i wprowadził nową monetę, a także dbał o rozbudowę i utrzymanie dróg w prowincji, wszystkim nam znany jest głównie dzięki tzw. Termom Karakalli, najlepiej dziś zachowanym termom rzymskim, których budowę ukończył, a które popularnie nazywane są jego imieniem.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comentários