MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6178
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś POPIERSIE LUCJUSZA JUNIUSZA BRUTUSA
Pierwszą myślą jaka w tym momencie przyszła mi do głowy było słynne powiedzenie Juliusza Cezara "I ty Brutusie przeciwko mnie?" Ale wyobraźcie sobie TO NIE TEN. To nie ten Brutus. I kto by pomyślał, że tych Brutusów w historii było więcej??🤔🤔
No to wam o nim opowiem, bo całkiem inteligentny facet mi się tu, z tego co przeczytałam, wyłonił. Niestety już nie żyje...
Zatem Lucjusz Juniusz Brutus to rzymski polityk żyjący w VI w. p.n.e. Wyobraźcie sobie, że jest tak "starożytny", że wiki nie wymienia przy nim żadnej daty, oprócz jednej. W 509 r. p.n.e. pełnił urząd konsula Rzymu.
Azzz i tu pewna dygresja, za którą moje koleżanki, przewodniczki po Rzymie, powieszą mnie na suchej gałęzi. No niby wiem, że oficjalna data założenia Rzymu to 753 r. p.n.e., zatem nie powinno mnie dziwić, że w VI w. był tam jakiś konsul, wcześniej byli królowie itp. Ale przyznam się wam.... W mojej głowie historia ma tak linearny układ, że w mojej wyobraźni istniało chyba do tej pory przekonanie, że zanim Rzymianie pokonali Greków i się od nich wszystkiego nauczyli, to tam u nich ciągle ta wilczyca karmiła Romulusa i Remusa 😂😂😂😂. No u mnie starożytny Rzym to od bitwy pod Kume się zaczyna.... nie żebym nad tą kwestią jakoś specjalnie się zastanawiała, ale kto wie... jakbym zaczęła myśleć, to może doszłabym do wniosku, że na tych biednych Greków to tam wilki napadły. 😂😂😂😂😂. Doprawdy przepraszam wszystkie moje koleżanki za własną ignorancję.
No dobra to teraz do tego, tzn właśnie nie tego Brutusa wróćmy.
Nasz dzisiejszy Brutus był siostrzeńcem króla Tarkwiniusza Pysznego. Według rzymskiej tradycji król zgładził jego ojca i starszego brata, natomiast sam Lucjusz uniknął takiego losu udając głupca, stąd przydomek Brutus (z łac. głupiec).
Wraz z synami królewskimi miał on zostać wysłany do wyroczni Apollina w Delfach, by kapłan oznajmił im, w imieniu bóstwa, który z braci zostanie królem. Kapłan, odpowiedział: „ten, który pierwszy wyciśnie pocałunek na obliczu matki”. Wtedy Brutus nagle upadł na ziemię i, jakby niechcący, wycisnął nieznacznie pocałunek na obliczu Matki-Ziemi.
Zbrodnie jego stryja króla Tarkwiniusza i jego dwóch synów wywołały powstanie ludu, podburzanego przez Brutusa. W 509 p.n.e. Brutus jako przywódca powstania przeciw Tarkwiniuszowi, doprowadził do wypędzenia króla, a gdy ten próbował wrócić, zastał bramy miasta zamknięte.
Lucjusz Juniusz Brutus na miejsce monarchii wprowadził republikę – oddając władzę Senatowi, w skład którego wchodziło dwóch corocznie wybieranych konsulów. Na pierwszych konsulów wybrano Brutusa i Lucjusza Tarkwiniusza Kollatyna.
Zginął podczas wojny z Arunsem Tarkwiniuszem. Za zasługi Rzymianie wystawili mu posąg na Kapitolu.
Zapoczątkował ród Juniuszów Brutusów. Jednym z jego potomków był Marek Juniusz Brutus, jeden z zabójców Juliusza Cezara.
Prezentowane popiersie pochodzi z przełomu I i II w. n.e. a wykonane zostało z marmuru i alabastru.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments