top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

485. POPIERSIE MARCELLUSA

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

6042

 



W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" POPIERSIE MARCELLUSA

.

Rzeźba osiąga wysokość 62 cm, wykonana została z białego marmuru i datowana jest na I poł. I w. n.e. Nr katalogowy 6042.

.

Marek Klaudiusz Marcellus urodził się w 42 r. p.n.e. w Rzymie, a umarł, mając zaledwie 19 lat w Bajach na Campi Flegrei.

Był on jednym z najbliższych krewnych cesarza Oktawiana stąd stał się przedmiotem licznych politycznych zabiegów. Już w wieku trzech lat został zaręczony z Pompeją, córką Sekstusa Pompejusza, gdy triumwirowie Oktawian i Marek Antoniusz zawarli z nim pokój w Puteoli (dzisiejsze Pozzuoli). Gdy Pompejusz został trzy lata później pokonany, Pompeja wraz z ojcem uciekła do Azji i małżeństwo nie doszło do skutku.

Od 30 p.n.e. roku August rozpoczął wprowadzać Marcellusa w działalność publiczną, dając do zrozumienia, że widzi w nim swojego dziedzica. W 25 r. p.n.e. poślubił jedyną córkę cesarza Julię. W 24 p.n.e. został pontyfikiem, uzyskał prawo bycia senatorem wśród ekspretorów oraz ubiegania się o konsulat 10 lat wcześniej niż zwyczajowo. W 23 p.n.e. sprawował swój pierwszy urząd publiczny jako edyl. Zorganizował wtedy wspaniałe igrzyska w celu pozyskania poparcia dla dalszej kariery politycznej. W końcu tego roku zachorował i przedwcześnie umarł w Bajach. Był pierwszą osobą pochowaną w nowo zbudowanym Mauzoleum Augusta. Dla uczczenia jego pamięci Oktawia założyła bibliotekę, zaś August nazwał teatr imieniem Marcellusa.


 

#muzeac#muzeumarcheologiczne


 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page