MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6185
Z cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś POPIERSIE PSEUDO-SENEKI
Najpierw o samym popiersiu: wykonane zostało z tzw. marmuru lunense, jego wysokość to 56 cm, a datowane jest na połowę I wieku naszej ery. Nr katalogowy 6185.
O Senece słyszał chyba każdy kulturalny człowiek, ale i tak wam o nim opowiem... tyle, że nie dziś. Dziś skupię się na wyjaśnieniu co to jest Pseudo-Seneka czyli jakby nie było fałszywy Seneka, jako że spotkamy się z nim jeszcze nie raz.
Zatem tzw. Pseudo-Seneka to rzymskie popiersie z brązu, odkryte w 1754 roku w Herkulanum i datowane na końcówkę I wieku naszej ery. Mówi się o najpiękniejszym przykładzie popiersie spośród prawie 20 podobnych.
Początkowo sądzono, że przedstawia on Luciusa Anneusza Senekę, słynnego rzymskiego filozofa z pierwszego wieku naszej ery, zwanego Seneką Młodszym. Współcześni uczeni zgadzają się jednak, że wyobrażony portret jest prawdopodobnie portretem Hezjoda, ale istnieje również hipoteza, że może to być Lukrecjusz. W każdym razie nie Seneka, a skoro wcześniej przywykliśmy mówić, że to Seneka i twarz zaczęła się nam odpowiednio kojarzyć, opisana też została w kilku znanych publikacjach jako "prawdziwa współczesna twarz Seneki" zatem powstał Pseudo-Seneka zapewne.
Przy okazji odkrycia w Herkulanum znaleziono około tuzina egzemplarzy takiego Pseudo-Seneki. Trzy inne okazy znaleziono kilka lat wcześniej w Rzymie i stały się częścią kolekcji Farnese. Jeden z nich właśnie prezentujemy, a kolejny jutro.
Prawdopodobnie popiersie jest repliką greckiego, zaginionego jednak oryginału, z ok. 200 r. p.n.e. stąd jest to bardziej Hezjod niż Lukrecjusz.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Commenti