53. POPIERSIE PSEUDO-SENEKI
- Ewa Krystyna Górecka
- 29 sty 2022
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 lis 2023
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6186
Z cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" drugie POPERSIE PSEUDO-SENEKI
Wykonane w I połowie I w. n.e. z dwóch rodzajów marmuru białego oraz z marmo lunense osiąga wysokość 52 cm. Nr katalogowy 6186
Lucjusz Anneusz Seneka zwany Młodszym, dla odróżnienia od ojca, którego zwiemy Starszym, urodził się w 4 r. p.n.e. Zwany jest też po prostu Filozofem.
Był wychowawcą cesarza Nerona i na początku jego rządów miał znaczne wpływy na dworze. W 56 roku n.e. sprawował urząd konsula. W 63 roku wycofał się z polityki, a dwa lata później Neron zmusił go do popełnienia samobójstwa, oskarżając go o rzekome powiązania ze spiskiem Pizona.
Seneka był stoikiem, choć odnosił się też do innych nurtów filozofii i np. nawiązując do cyników pił tylko wodę i sypiał na twardych materacach. Ciało uważał za więzienie dla duszy, zaś cnoty upatrywał w postępowaniu zgodnym z rozumem. Zalecał wystrzeganie się uczuć, zwłaszcza uczucia gniewu.
Był przeciwnikiem walk gladiatorów, a jego niechęć do tego typu igrzysk była powszechnie znana do tego stopnia, że w jednej z jadalni koszar w Pompejach odkryto inskrypcję: "filozof Annaeus Senecas jest jedynym pisarzem rzymskim, który potępia te krwawe igrzyska".
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comentarios