top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

55. POPIERSIE PSEUDO-SENEKI

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

6187

 

 


Z cyklu "Prezentujmy zbiory Muzeum Archeologicznego trzecie już POPIERSIE PSEUDO-SENEKI


Datowane na połowę I w. n.e., wykonane z tzw. marmuru pentelickiego oraz marmo lunense osiąga wysokość 47 cm. Nr katalogowy 6187


A żeby nie było nudno to może dorzucimy jakąś ciekawostkę... o tym, że Seneka był..... hipokrytą 😂😉🤔 (azz nie powinnam chyba filozofów przedstawiać w złym świetle, ale co tam...)


"Seneka Młodszy, żyjący w I wieku n.e. słynny stoik rzymski, zwany Filozofem, piewca heroicznej etyki, w swoim życiu wbrew pozorom wcale nie kierował się pięknymi przekonaniami. Był wychowawcą cesarza Nerona, na początku jego rządów miał znaczne wpływy na dworze, co skrupulatnie wykorzystywał. Wszelkie zbrodnie i przestępstwa Nerona pozwalały mu gromadzić istotny majątek. Po zabójstwie Brytanika, syna zmarłego cesarza Klaudiusza, jego majątek został podzielony, gdzie swój udział zapewne miał Seneka.


Pisarz i filozof posiadał ponadto liczne posiadłości: nie tylko w Rzymie, ale i w Egipcie, Hiszpanii i południowej Italii. Co ciekawe jego majątek był na tyle duży, że był w stanie udzielić pożyczki w wysokości 40 milionów sestercji nowo poddanym – Brytom (około 60 roku n.e. utworzono prowincję Brytania) – dla porównania roczny żołd legionisty rzymskiego wynosił około 900 sestercji. Późniejsze wezwanie do spłaty długu tylko rozwścieczyło Brytów, którzy ostatecznie wzniecili powstanie"


cudne te informacje pochodzą (azz zrobiłam po prostu kopiuj/wklej)ze strony https://www.imperiumromanum.edu.pl/…/hipokryta-seneka-mlod…/, którą bardzo polecam.


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page