MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś POPIERSIE SEPTYMIUSZA SEWERA
Popiersie wysokości 74 cm, wykonane z białego marmuru, pochodzi z III wieku n.e., z tym że coś tam znowu zostało dodane już w czasach nowożytnych (ramiona i głowa, przy czym ramion jestem pewniejsza)
.
Cesarz Septymiusz Sewer jest, przynajmniej z imienia, znany wszystkim turystom przybywającym do Rzymu i podziwiającym piękny łuk triumfalny zwany Łukiem Septymiusza Sewera. Ale kim był bohater naszego dzisiejszego popiersia?
.
Pochodził z Afryki, prawdopodobnie z rodziny o rodowodzie punickim. Jego druga żona była córką arcykapłana boga Baala, a któż nie słyszał o Baalu i złotych cielcach składanych mu w ofierze przez nieposłuszny naród żydowski... w Starym Testamencie Baal jest wspominany dość często.
.
Cesarzem został w 193 roku po wojnie domowej z innymi konkurentami do tego tytułu. Jednym z jego "dokonań" było zrównanie z ziemią miasta Bizancjium. Po kilku latach zdecydował się jednak na jego odbudowę i to jemu zawdzięczamy fakt, iż na gruzach greckiego miasta powstała nowa rzymska metropolia, której budowę dokończył Konstantyn Wielki i która od jego imienia zwana była Konstantynopolem.
.
Septymiusz od wczesnego dzieciństwa był miłośnikiem prawa i jako cesarz otaczał się prawnikami. Starał się bronić ubogich (humiliores) przed bogatymi (honestiones) i objąć opieką państwa wszystkich mieszkańców imperium.
.
W 202 wydał rozporządzenie zakazujące przyjmowania wiary chrześcijańskiej i żydowskiej oraz zgromadzeń, co spowodowało nasilenie represji wobec tych grup (za jego czasów doszło m.in do męczeństwa św. Ireneusza, św. Perpetui). Wcześniej dochodziło co prawda do prześladowań, ale lokalne władze nie poszukiwały na siłę chrześcijan, jednak jeśli już odkryto wyznawcę Chrystusa, kazano mu wyrzec się Jezusa i złożyć rzymskim bóstwom dar w ofierze. Jeśli tego nie uczynił, był skazywany na egzekucję.
.
Dla zyskania poparcia armii pozwolił legionistom na zawieranie małżeństw, posiadanie ziemi, zamieszkiwanie w miastach poza obozami – przed ukończeniem służby. Reforma ta nie obniżała dyscypliny w wojskach rzymskich, lecz była jedynie zalegalizowaniem stanu faktycznego.
.
Ciekawa historia związana jest z jego drugim ożenkiem. Mając 30 lat, w roku 175 n.e., Septymiusz ożenił się z Paccia Marciana, kobietą pochodzącą z Leptis Magna. Prawdopodobnie z ich, blisko 10-letniego, małżeństwa nie narodziło się żadne dziecko. Nieoczekiwanie w roku 186 n.e. Marciana zmarła z powodów naturalnych. 40-letni Sewer wciąż był bezdzietny i poszukiwał nowej wybranki. Często uciekał się do sprawdzania horoskopów swoich ewentualnych kandydatek.”Historia Augusta” wspomina, że Sewer usłyszał o pewnej kobiecie w Syrii, której przewidziano poślubienie króla. Na wieść o tej informacji, Septymiusz odnalazł ją i poślubił.
Małżeństwo okazało się być szczęśliwe i udane. Sewer zawsze liczył się ze zdaniem swojej małżonki, która była bardzo dobrze wyedukowana i zainteresowana filozofią. Z ich pożycia zrodziło się dwóch synów: Lucjusz Setymiusz Bassianus (później nazywany Karakallą – urodzony 4 kwietnia 188 n.e.) oraz Publiusz Septymiusz Geta (urodzony 7 marca 189 n.e.).
.
Zmarł dnia 4 lutego 211 roku n.e. podczas wyprawy do Brytanii, w mieście Eboracum (obecny York). Na łożu śmierci miał poradzić synom: „Żyjcie w zgodzie, wzbogacajcie żołnierzy, a poza tym możecie gardzić wszystkim”.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments