MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6143
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś przedstawiamy POPIERSIE SOLONA
Jest to kolejna rzymska replika z końcówki I wieku n.e. greckiego oryginału z początków II wieku p.n.e.
A Solon no cóż, w pełni sobie na to popiersie zasłużył, choć autorka tego wpisu wcale nie jest tak do końca przekonana, czy rzeczywiście demokracja to najlepszy z możliwych ustrojów... Ale nie o tym będziemy pisać. Wypada po prostu napisać kilka słów o Solonie....
Solon to żyjący na przełomie VII i VI w. p.n.e. ateński mąż stanu, poeta i prawodawca, który przyczynił się w znaczący sposób do rozwoju ustroju demokratycznego.
Wywodził się z królewskiego, choć już zubożałego rodu. Za młodu zajmował się kupiectwem, lub raczej pośrednictwem jako agent handlowy. Ucieczką od codziennych zajęć była poezja i to ona zadecydować miała o jego pozycji społecznej i karierze politycznej.
Dał się poznać jako autor wierszy zachęcających Ateńczyków do walki o Salaminę i wierszami tymi odegrał ważną rolę w wojnie z Megarą. Salamina miała dla Aten znaczenie strategiczne, ponieważ ten, kto nad nią panował, mógł atakować statki handlowe płynące z i do ateńskiego portu, Faleronu.
Prawdopodobnie ten sukces poetycki wpłynął zasadniczo na wybranie go w roku 594/593 na urząd archonta-eponyma oraz rozjemcę z pełnomocnictwami prawodawczymi. Po objęciu stanowiska (a piastować je mógł tylko jeden rok) Solon natychmiast przystąpił do reformowania państwa. W krótkim czasie zdołał wprowadzić zmiany gospodarcze i prawne torując drogę demokracji ateńskiej.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments