MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6072
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" POSĄG MĘSKI Z GŁOWĄ TRAJANA.
.
Rzeźba o wysokości 208 cm, wykonana z białego marmuru, datowana na II połowę I w. n.e. przedstawia postać męską w zbroi, w klasycznej pozie z zachowanym tzw. ponderatio, tj. grecką regułą nakazującą zrównoważenie masy ciała na kończynach dolnych i zgodności między kończynami górną i dolną (np. napięcie prawej ręki odpowiada napięciu lewej nogi i odwrotnie). Nr katalogowy dzieła 6072.
.
W katalogu jako nazwa rzeźby występuje: statua męska, w opisie mam dodane "statua męska z głową Trajana". Logicznie należy zatem przyjąć, że głowa została "dorobiona" lub przynajmniej "doczepiona" do korpusu w czasach już nowożytnych. Pisałam już tu, że była to dość częsta praktyka, rozpowszechniona przez Carlo Albaciniego, który, nie bez racji przecież, twierdził, że lepiej pokazać starożytną rzeźbę w jej pierwotnej krasie, choćby mocno odrestaurowaną, niż poszczególne, często poobijane ale za to w 100 % oryginalne fragmenty.
.
Ponieważ rzeczywiście w opisie nie jest wspomniane, że głowa pochodzi z czasów nowożytnych przypuszczam zatem, że tak głowa jak i korpus są starożytne, zostały jednak znalezione osobno, może nawet w różnych miejscach i po prostu spojone ze sobą.
.
Jeśli zaś chodzi o cesarza Trajana, to uznaje się go za jednego z najlepszych cesarzy w dziejach rzymskiego imperium. Miał on wyznawać dewizę: „chcę być takim cesarzem dla obywateli, jakiego chciałbym mieć cesarza będąc obywatelem”. Podbił Dację i dotarł do Zatoki Perskiej, idąc niemalże śladem Aleksandra Wielkiego. Za jego czasów cesarstwo osiągnęło największy zasięg terytorialny. Zasłynął też jako budowniczy (nie osobiście oczywiście). Z jego inicjatywy powstawały wspaniałe dzieła w różnych częściach świata, m.in. łuk triumfalny w Beneventum, most w Hiszpańskim mieście Alkantra zbudowany na rzece Tag, którego konstruktorem był Juliusz Lacer. Na miejscu dawnej drogi via Appia powstała nowa - via Traiana. Cesarz zadbał też o nowe forum w Rzymie i rozbudował circus maximus. Za jego panowania powstawały liczne wodociągi i gmachy użyteczność publicznej. Najbardziej znanym dziełem jest jednakże 40 metrowa kolumna Trajana, zaprojektowana przez Apollodora z Damaszku. Na jej szczycie znajdował się niegdyś posąg cesarza, został jednak zniszczony przez chrześcijan. w 392 r. Od XVI w. stoi tam pomnik św. Piotra. Na kolumnie przedstawione zostały płaskorzeźby o łącznej długości 200 metrów, prezentujące wojny z Dakami. Kolumna jest cennym źródłem mówiącym o rzymskiej wojskowości oraz uzbrojeniu. Kolumna nie była tylko gloryfikacją wielkości cesarza. Stanowiła swego rodzaju grobowiec, gdyż w niszy pod kolumną złożono prochy Trajana.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments