MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6391
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" POSĄG NIOBIDY.
.
Eh czasami doprawdy chciałabym zrozumieć na jakiej podstawie archeolodzy ustalają kim jest dana postać ukształtowana w marmurze... Tak wiem, niektóre postaci posiadają swoje, wyróżniające je atrybuty, ale niekiedy tych atrybutów brak, a ich "tożsamość" zdaje się zależeć od fantazji archeologa czy też katalogującego dzieła.
.
I tak oto wg katalogu mamy tutaj posąg przedstawiający Niobidę, a właściwie powinnam powiedzieć jedną z Niobid. Słyszeliście o takich postaciach? Ja chyba też nie, choć gwoli ścisłości już kiedyś je wspominałam, tylko nie wiem, czy podawałam takową nazwę: Niobidzi.
.
Zatem według greckiej mitologii nazwa Niobidzi odnosi się do 7 synów i 7 córek tebańskiej królowej Niobe. Nazywani są oni w ten sposób od imienia matki, przy czym ich liczba różni się i to znacznie w różnych wersjach mitu. Niobe była dumna z liczebności swego potomstwa, w myśl zasady zapewne, że im więcej dzieci wydałam na świat tym bardziej spełnioną kobietą jestem, do tego stopnia, że zaczęła szydzić z matki Apolla i Artemidy - Leto, która dzieci miała tylko dwoje. Wówczas to Apollo i Artemida w akcie zemsty za szydzenie z ich matki miały pozabijać dzieci Niobe, tak że pozostało ich tylko dwoje: jedna dziewczynka i jeden chłopiec. Patrząc na śmierć swego rodzeństwa, jedyna ocalała dziewczynka zzieleniała ze strachu i stąd wzięło się jej imię Chloris, oznaczające po grecku Zielona. Ale nie wiadomo, czy posąg ma prezentować właśnie ją (może pierwotnie był pomalowany na zielono?)
.
Nasza statua osiąga wysokość 188 cm, wykonana została z białego marmuru i datowana jest na końcówkę II w. n.e. Nr katalogowy 6391
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments