MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6053
.
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" POSĄG OKTAWIANA AUGUSTA
.
Jest to kolejny przykład tzw. achillesowej nagości, o której wspominałam wam 2 dni temu. I podobnie jak w przypadku Tyberiusza również głowa naszego Augusta została dodana przez Carlo Albaciniego. Rzeźba wykonana została z białego marmuru i osiąga wysokość 157 cm. Nr katalogowy 6053.
.
Oktawian August (Gaius Octavius Thurinus, po adopcji Gaius Iulius Caesar Octavianus) to pierwszy cesarz rzymski panujący od 16 stycznia 27 roku p.n.e. do śmierci czyli do 19 sierpnia 14 r. n.e. Zmarł uwaga w Noli, miasteczku na terenie Kampanii. Po śmierci zaliczony został w poczet bogów. Był wnukiem siostry Juliusza Cezara i jego adoptowanym testamentem synem.
.
Oktawian twierdził, że pochodzi ze starego i zamożnego rodu ekwitów, a pierwszym senatorem był dopiero jego ojciec. Marek Antoniusz twierdził, że pradziadek Oktawiana był wyzwoleńcem z Thurium i trudnił się powroźnictwem.
.
Gdy Oktawian dowiedział się o śmierci Cezara i wyznaczeniu go na spadkobiercę, długo wahał się, co robić, na koniec jednak udał się do pretora rzymskiego Gajusza Antoniusza i oznajmił, że dziedzictwo przyjmuje.
.
W 30 r. p.n.e. Oktawian uzyskał władzę dyktatorską nad całym imperium rzymskim i stał się jedynym imperatorem. W roku 29 p.n.e. wprowadził nowy cenzus polityczny, na mocy którego w Senacie zasiadali wyłącznie jego stronnicy; on sam stał się princeps senatus. 16 stycznia 27 roku p.n.e. Senat rzymski przyznał mu, na wniosek Plankusa, tytuł Augusta. W ten sposób Oktawian stał się pierwszym cesarzem rzymskim, jakkolwiek przy zachowaniu wszelkich pozorów ciągłości ustroju republikańskiego (np. sprawował wielokrotnie urząd konsula (w latach 31-23 p.n.e.). Używał oficjalnej tytulatury Imperator Caesar Divi filius Augustus. Jego rządy były rodzajem dyktatury wojskowej pod pozorem utrzymania republiki. Obdarzony władzą przez senat i wojsko, mógł prezentować się jako elekt społeczeństwa rzymskiego.
.
23 czerwca 23 roku p.n.e. otrzymał także władzę cywilną cenzora i trybuna ludowego, która gwarantowała mu nietykalność, czyli tribunicia potestas. 6 marca 12 roku p.n.e. został wybrany najwyższym kapłanem (Pontifex Maximus) po śmierci dotychczasowego piastuna tej godności, Lepidusa. Był to dożywotni urząd najwyższego zwierzchnika rzymskich kultów religijnych. Dnia 5 lutego 2 p.n.e. August przyjął na prośbę senatu i ludu rzymskiego tytuł Pater Patriae – Ojciec Ojczyzny.
.
Oktawian powiększył państwo o nowe prowincje: Egipt, Panonię i Dalmację-Illyricum. Przeprowadził reformę wojska i finansów. Nie miał potomka męskiego. Na następcę wybrał Tyberiusza, syna swojej trzeciej żony Liwii, którego adoptował. Wybudował Mauzoleum Augusta – mauzoleum dynastii Julijsko-klaudyjskiej.
.
Po jego śmierci zapanował przez dwa wieki Pax Romana – pokój rzymski.
.
Okres panowania Oktawiana uznawany jest za złoty wiek literatury rzymskiej. Tworzyli wówczas m.in. Horacy i Wergiliusz – ten ostatni otrzymał od Oktawiana Augusta zlecenie na napisanie narodowego eposu dla Rzymian, który legitymizowałby władzę Oktawiana i jednoczył lud wokół tradycyjnych wierzeń i historii legendarnej. Tak powstała Eneida.
.
Oktawian w czasie swego panowania doprowadził do umocnienia roli rodziny w państwie. Karano senatorów i ekwitów za bezżeństwo i bezdzietność odebraniem prawa dziedziczenia. Rodzinom wielodzietnym nadawano liczne przywileje. Dodatkowo wprowadzono ustawy przeciwko cudzołóstwu, rozpuście i zbytkowi.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments