top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

73. POTOS CZYLI POŻĄDANIE

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

6253


 

 


W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś POTOS (POTHOS)


Potos był w mitologii greckiej bogiem i uosobieniem pożądania.

Uchodził za syna bogini Afrodyty lub bogini Iris i boga Zefira. Wraz z Erosem, Anterosem, Himerosem, Hedylogosem, Hymenem, Pejto należał do orszaku Afrodyty.

W sztuce przedstawiany jest zwykle jako chłopiec albo młody mężczyzna z wielkimi skrzydłami u ramion.


I tu ciekawostka. Jak na boga uosabiającego pożądanie to prezentowany młodzieniec ma dość małe przyrodzenie zdawać by się mogło. Zwłaszcza jeśli porównamy je z tym samym elementem u takiego boga Pan dla przykładu.


Otóż istnieją dwa główne powody, dla których starożytni rzeźbiarze robili bogom i swoim bohaterom małe penisy. Po pierwsze, według historyka sztuki Helen Ordesson, są one zwiotczałe. Jak wiadomo, wielkość penisa w stanie nieerekcyjnym jest znacznie mniejsza niż w stanie wzbudzonym. Ale po drugie, starożytni Grecy mieli całkiem inny ideał męskiej urody niż preferowany obecnie.


Dzisiaj duże penisy są wysoko cenione i uważane za symbol męskości. W czasach starożytnych myślano inaczej. Niektórzy historycy twierdzą, że Grecy z dużymi członkami kojarzyli głupotę, pożądanie, brzydotę i przyprawiali je mało sympatycznym bohaterom, takim jak Priap lub Satyr.


Idealny mężczyzna w Grecji był racjonalny, inteligentny i pewny siebie. Mógł mieć dużo seksu, lecz sukces nie był związany z wielkością penisa. Wręcz przeciwnie, wierzono, że mały penis pozwala swojemu właścicielowi na utrzymanie równowagi umysłu i logiki.


Jest też i racjonalne wytłumaczenie tego zjawiska. Wielkie członki u posągów mogły się łatwiej złamać. Trzeba przyznać, że argument ten jest zasadny. Na przykład, trzymetrowy Herkules z francuskiego miasta Arcachon wielokrotnie cierpiał z powodu wandali, porywających jego przyrodzenie. W końcu władze zapewniły mu pomocną protezę, która jest wystawiana na specjalne okazje.


A nasz posąg prezentujący Potosa osiąga 195 m wysokości, wykonany został z białego marmuru w II połowie II w. n.e.

Nr katalogowy 6253


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page