top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

89. PRZYKUCNIĘTA AFRODYTA I EROS

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

6293


 


 


Chyba mamy miłosną oktawę, bo w naszym cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" ciągle wyskakuje Afrodyta. Tym razem PRZYKUCNIĘTA AFRODYTA I EROS


Rzeźba wykonana z białego marmuru osiąga wysokość 122 cm i datowana jest na połowę II wieku naszej ery. Nr katalogowy 6293.


Eros to bóg miłości rozumianej jako pociąg fizyczny. Według wcześniejszych wierzeń Eros był jednym z bogów, którzy wyszli z Chaosu i należeli do pierwotnej grupy Protogenoi. W kosmologii przedstawiany jako ten, który zrodzony na początku czasu miał rozpocząć proces prokreakcji. Istnieją, też wersje, że jest synem Nyks. Jednak według późniejszej wersji był synem Afrodyty i Aresa. Niektórzy także piszą, że wyszedł z piany morskiej razem z Afrodytą.


Pewnego razu Afrodyta wysłała Erosa do Psyche. Bogini zazdrościła jej urody, tak więc nakazała bożkowi sprawić, aby zakochała się w bardzo brzydkiej istocie. Eros jednak sam się w niej zakochał. Przychodził do niej w nocy, ale zawsze mówił, aby nie próbowała odgadnąć jego tożsamości, bo wtedy zaczną się dla niej dni niedoli. Siostry, którym Psyche opowiadała swoją historię szydziły z niej i namówiły, aby sprawdziła kim jest kochanek. Ta wzięła kaganek i podkradła się do boga, kiedy spał. Kropla wosku spadła na jego ramię, a wtedy Eros obudził się, znikł, znikł także cały pałac. Psyche stała samotna i nękana zsyłaną przez Afrodytę zgryzotą. W końcu Zeus ulitował się i zaprosił Psyche na Olimp, gdzie odbyły się zaślubiny jej z Erosem. Eros i Psyche mieli córkę Hedone.


 


 

Wszystkich przybywających do Neapolu autorka wpisu zaprasza na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (i rosyjsku) oraz na tzw. "Spacery z Sokratesem"



5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page