MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6057
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś rzeźba, którą doprawdy nie wiem jak "ugryźć". Wg muzealnego katalogu nazywa się PSEUDO ANTONIA lub PICCOLA ERCOLANESE.
.
Posąg wykonany z białego marmuru datowany na I połowę II wieku n.e. osiąga wysokość 180 cm i przedstawia kobietę owiniętą płaszczem (przypominam taki płaszcz nazywa się himation), spod którego wyłania się też wykonany z lekkiej tkaniny chiton. Nogi kobiety odziane są w sandały.
Tyle fakty.
.
Próbowałam znaleźć wyjaśnienie katalogowej nazwy PSEUDO ANTONIA ale niestety nic z tego. Zupełnie nie wiem skąd się wzięła, w całym internecie, żadnej pseudo Antonii nie znalazłam, nawet w odniesieniu do tej konkretnej rzeźby.
.
PICCOLA ERCOLANESE istnieje za to w nadmiarze, a internet odsyła mnie a o do Muzeum Archeologicznego w Wenecji, a to do muzeum w Dreźnie, tak że zupełnie już nie wiem o czym piszę.
.
No owszem trochę się zorientowałam, że istnieje jakiś "typ" małej (i dużej) Herkulanki, zapewne od posągu (bądź posągów) odnalezionych w Herkulanum. Pseudo Antonia mogłoby wziąć się od rodzaju uczesania, w podobny sposób (jeśli chodzi o głowę) przedstawiano bowiem tzw. Antonię Mniejszą (Antonia Minore), córkę Marka Antoniusza i siostrę cesarza Oktawiana Augusta.
.
Z kolei strona CulturaItalia podaje, że niektórzy badacze uznają ten posąg za portret PLOTYNY.
POMPEJA PLOTYNA to jedyna żona cesarza Trajana. Urodziła się za panowania Nerona (54–68), najprawdopodobniej w miejscowości Nemausus w Galii. Została żoną Trajana jeszcze zanim ogłoszono go cesarzem, a więc przed 98. W 100 otrzymała od niego tytuł augusty, ale przyjęła go dopiero w 105. Monety z jej wizerunkiem i napisem Plotina Augusta wybijano od 112. Ze względu na swoją skromność, przystępny sposób bycia i naturalną życzliwość, a także fakt, że nigdy nie stała się przedmiotem plotek czy oskarżeń o niemoralne zachowanie, cieszyła się wielkim szacunkiem i sympatią Rzymian. Interesowała się filozofią, co nie było częste u kobiety o takiej pozycji i w tamtych czasach. Szczególną sympatią darzyła epikureizm, nurt raczej niepopularny i negatywnie odbierany przez Rzymian. Wspierała również szkołę epikurejską w Atenach. Przypisuje się jej pewien wpływ na politykę Trajana, głównie w jej aspekcie społecznym – złagodzenie ucisku fiskalnego, rozwój szkolnictwa i upowszechnianie tolerancji (m.in. wobec Żydów).
Jej małżeństwo z Trajanem uchodziło za wzorcowe. Pozostało jednak bezdzietne, być może ze względu na homoseksualizm cesarza.
Zmarła w Rzymie w 122 r. Jej prochy zostały najprawdopodobniej pochowane przy prochach męża, pod Kolumną Trajana. Senat zaliczył ją w poczet bogów.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Komentarze