MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
6713
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" RELIEF - DIONIZOS I IKARIOS.
.
Ikarios według greckich mitów to ateński poeta, który miał udzielić bogowi Dionizosowi gościny, za co otrzymał od niego winorośl wraz ze wskazówkami uprawy. Gdy wyprodukował wino, poczęstował swoich sąsiadów, pijani pasterze, nie znając dotychczas działania szlachetnego trunku, uznali, że podano im truciznę, i zamordowali nieszczęsnego hodowcę winorośli. Później Zeus umieścił go na niebie - być może dlatego, że smakowało mu mocne wino Ikariosa.
.
Relif wykonany z tzw. marmuru pentelickiego, datowany na I poł. II w. n.e. o wysokości 13 cm i długości 76 cm (azz i tu musi być jakaś pomyłka w tych wymiarach, bo po pierwsze mam podane odwrotnie altezza 76 cm. lunghezza 13, a na pierwszy rzut oka widać, że relief jest dłuższy niż wyższy, a zaraz na drugi rzut oka widać, że jest jakieś 2 razy dłuższy, a nie 5 razy jakby wynikało to z podanych proporcji 76 : 13, zatem wymiary są z gruntu nie poprawne, ale podaję je jako przestrogę, żeby zawsze zwracać uwagę na to co się pisze i weryfikować w miarę możliwości informacje, choćby tak jak ja w tej chwili używając zdrowego rozsądku i minimum wiedzy o geometrii. Prawdę powiedziawszy miałoby to sens, gdyby jego wysokość wynosiła 76 cm, a długość 113 cm, ale nie widzę go naocznie, więc jest to tylko gdybanie). Nr katalogowy 6713
.
Relief przedstawia dokładnie scenę, kiedy Dionizos, wraz ze swym orszakiem złożonym z satyrów i monad, wkracza do domu Ikariosa, którego widzimy na tzw. kline, czyli łóżku z dwoma oparciami po bokach w starożytnej Grecji i Rzymie służącego do wypoczynku dziennego.
.
Scena, którą widzimy nazywana jest TEOXSENIA co oznacza ugoszczenie boga. Xsenia to bardzo ważne pojęcia w antycznej Grecji oznaczające gościnność i relacje zachodzące między gościem a gospodarzem. Grecy mieli obowiązek gościć tych, którzy prosili o gościnę.
.
Xsenia opierała się na systemie niepisanych recept i zwyczajów. Gospodarz miał być gościnny i zapewnić gościowi jedzenie i picie, możliwość umycia ciała i noszenia czystych ubrań. Zadawanie pytań nie było uważane za grzeczne, dopóki gość sam nie zaczął "opowiadać". Na koniec obowiązkiem gospodarza było dostarczenie gościowi prezentu pożegnalnego. Ze swojej strony gość musiał być uprzejmy i dyskretny. Xenia wiązała się również z obowiązkiem zwrotu otrzymanej gościnności. Niekiedy zatem gospodarz oprócz prezentu dawał gościowi również połówkę kamienia, po którym ich rodziny lub potomkowie mogli się w przyszłości rozpoznać.
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comentarios