621. SIEDZĄCA AGRYPINA
- Ewa Krystyna Górecka
- 10 gru 2022
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 lis 2023
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś marmurowa rzeźba SIEDZĄCEJ AGRYPINY.
Dzieło pochodzące z I połowy I wieku n.e. przedstawia myślę Agrypinę Młodszą, matkę Nerona, siostrę Kaliguli i żonę cesarza Klaudiusza.
Pomnik ma 125 cm wysokości i 128 cm długości i wykonany został z tzw. marmuru pentelickiego, szlachetnej odmiany białego marmuru, używanej od starożytności w budownictwie z uwagi na twardość i podatność na polerowanie.
Marmur pentelicki charakteryzuje się jednolitą bielą, która z czasem może przybrać odcienie koloru jasnożółtego i nabrać ciepłego zabarwienia, przez co zyskuje na wartości. Niekiedy może zawierać nieregularne, drobne żyłki koloru zielonego.
Nazwa tej odmiany pochodzi od nazwy góry Pentelikon, gdzie marmur wydobywano już w starożytności, od IV w. p.n.e. Kamieniołomy znajdowały się w odległości ok. 14 km od Aten, na południowo-zachodnim zboczu góry na wysokości ok. 500–1000 m n.p.m.
W czasach rzymskich marmur pentelicki stosowano rzadko, przede wszystkim w rzeźbiarstwie (również kamiennych sarkofagów). Pentelickie kamieniołomy nie należały do cesarza, lecz były własnością ateńskiego patrycjusza Heroda Attyka.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
コメント