MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q358
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś SOFONISBA ANGUSSOLA malarz, a właściwie malarka, o której chyba niewielu słyszało, bo przecież renesansowe (i nie tylko) malarstwo było całkowicie zdominowane przez mężczyzn. A w tytule obrazu pojawia się instrument muzyczny o którym ja akurat nigdy nie słyszałam 🤔🤔😂😂 AUTOPORTRET ZE SZPINETEM.
No dziś wychodzę na kompletnego ignoranta 😱😱😱
Zacznijmy od tego szpinetu. Jest to instrument muzyczny strunowo-klawiszowy, popularny w XVII wieku, odmiana klawesynu. Szpinet stoi na 3 nogach, ma trójkątne lub czworokątne, czasem pięciokątne pudło rezonansowe i skalę do 5 oktaw (najczęściej 3-4). W przeciwieństwie do klawesynu ma tylko pojedynczy naciąg strun.Nazywany jest też spinetem lub oktawką. Popularny był w XVII i XVIII w. jako instrument do użytku domowego.
Sofonisba Anguissola to włoska malarka epoki renesansu. Pierwsza kobieta jaką w naszym cyklu spotykamy zdaje się. Pochodziła z arystokratycznego rodu i podobnie jak jej liczne rodzeństwo posiadała uzdolnienia artystyczne. Ojciec Amilcare Anguissola wspierał ją w rozwoju talentu malarskiego i był promotorem jej sztuki, m.in. pomagał jej zdobywać prestiżowe i intratne zamówienia na portrety członków rodów królewskich i arystokracji. Dokonania Anguissoli zyskały uznanie malarza i rzeźbiarza renesansowego Michała Anioła.
Była dwukrotnie zamężna, najpierw z Sycylijczykiem Don Fabrizio de Moncadagda, a potem z genueńczykiem Oraziem Lomellino.
W późnych latach swego życia (dożyła ponad 92 lat) straciła wzrok. W 1624 roku odwiedził ją Antoon van Dyck, co uwiecznił w swoim włoskim szkicowniku. Zmarła w Palermo. W kościele San Giorgio dei Genovesi, w prawej nawie znajduje się tablica, którą umieścił tam w setną rocznicę urodzin (1632) jej drugi mąż: "Mojej żonie Sofonisbie, ze szlachetnego rodu Anguissolów, najsławniejszej wśród znamienitych kobiet dzięki urodzie i niezwykłym darom natury, i tak wybitnej w malowaniu wizerunków ludzi, że nie miała za życia sobie równych, Orazio Lomellini, dotknięty ogromnym bólem umieścił ten znak pamięci, skromny dla takiej kobiety, ale największy dla zwykłych ludzi” (i daj nam Boże wszystkim takich oddanych mężów, którzy potrafią dostrzec i docenić nasze talenty, a nie je zwalczać 😉☺️)
Autoportret ze szpinetem to obraz malowany farbą olejną na płótnie o wymiarach 56,5 x 48 cm datowany na 1555 r.
Obraz ten został znaleziony w kolekcji kardynała Fulvio Orsiniego, a w 1600 roku przeszedł do kolekcji kardynała Odoardo Farnese. Dzięki dziedzictwu Farnese obraz dotarł do Burbonów a z nimi do Neapolu.
Kardynał Orsini był właścicielem czterech prac Sofonisby Anguissoli: autoportretu, szachowej gry, obecnie znajdującej się w Poznaniu i dwóch rysunków: chłopca ugryzionego przez krewetki oraz starszej kobiety, która studiuje alfabet i jest wyśmiewana przez dziewczynę.
Na początku XX wieku obraz ten był uważany za portret Sofonisby, namalowany przez Annibale Carracci.
Obraz wisi w sali nr 12, nr katalogowy Q358
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments