CZYLI NAJSTARSZY TEATR OPEROWY ŚWIATA
zdjęcia: Ewa Krystyna Górecka
Najstarszy teatr operowy świata to..... ?
Wiem wiem... wielu z was zna odpowiedź na to pytanie; to Teatro San Carlo w Neapolu. Jednak żeby tę odpowiedź uznać można było za w pełni prawdziwą należy doprecyzować, że chodzi o najstarszy teatr operowy na świecie CIĄGLE DZIAŁAJĄCY.
Bo, choć rzadko się o tym mówi, były opery wcześniejsze.
Oto 100 lat wcześniej niż Teatro San Carlo, który został ufundowany przez Karola III Burbona 1737 roku, już w roku 1637 powstał Teatr San Cassiano w Wenecji, a w 1678 r. pierwszy teatr operowy w Niemczech, w Hamburgu.
Czy zatem neapolitańczycy “na wyrost” przechwalają się swoją najstarszą na świecie sceną operową? Czy świadomie pomijają teatry już nie istniejące, by podkreślić “antyczność” własnego?
W Neapolu nic nie jest takie, jakim się wydaje.... co wcale nie znaczy, że jest inaczej niż się powszechnie sądzi....
Otóż najstarszy teatr operowy na świecie powstał..... w Neapolu właśnie. Został założony w 1620 r., 117 lat przed Teatrem San Carlo i 17 lat wcześniej niż Teatro San Cassiano w Wenecji. Był to teatr San Bartolomeo.
Powstał on w pobliżu kościoła San Bartolomeo przy szpitalu dla nieuleczalnie chorych, w celu zwiększenia dochodów szpitala dzięki zyskom pochodzącym ze spektakli. W 1644 r. kongregacja zarządzająca teatrem uzyskała od króla Hiszpani Filipa IV pozwolenie na wystawianie komedii (operetek).
Na scenie tego teatru wystawiane były pierwsze prawdziwe opery w Neapolu. Początkowo były to dzieła Claudio Monteverdiego potem i innych kompozytorów. W 1655 r. wystawiona została pierwsza opera skomponowana przez neapolitańczyka. Była to “Fedelta’ trionfante” (triumfująca wierność), dzieło Giuseppe Alfiero.
W 1681 roku budynek został zniszczony przez pożar, ale odrestaurowano go i oddano do ponownego użytku zaledwie dwa lata później.
W 1737 r., funkcję operowej sceny miasta przejmuje San Carlo, który możemy chyba uznać za kontynuację starego teatru. Wszak budynek nowego teatru powstał dlatego, że San Bartolomeo był za mały, dla pełnienia nowej funkcji: opery odpowiedniej dla stolicy królestwa. Był też zbyt oddalony od dworu królewskiego i ciężko było tam dotrzeć karetom, z uwagi na wąskie zaułki, a przecież arystokracja pieszo chodzić nie będzie...
Budynek starego teatru San Bartolomeo został zatem przekształcony na kościół Santa Maria delle Grazie, zwany “Graziella”, który stoi w tym miejscu, tj. przy via San Bartolomeo, do dziś. Uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 1980 został na wiele lat zamknięty, by powrócić do pełnienia funkcji religijnych w 2014 r.
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU również po rosyjsku oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Neapol ma prymat w różnych dziedzinach......