top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

176. TRAPEZOID: SKYLLA I CHARYBDA

Zaktualizowano: 28 lis 2023


 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

6672

 


 


W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" TRAPEZOID przedstawiający SKYLLĘ I CHARYBDĘ.

.

Zacznijmy zatem od tego, co to jest trapezoid. To po prostu coś, co nie jest trapezem, czyli czworobok, w którym żadna para boków nie jest równoległa.

.

No to teraz możemy przejść do potworków. Skylla i Charybda to para potworów czyhających na żeglarzy po obu stronach Cieśniny Myseńskiej. Taki przekaz płynie do nas z greckiej mitologii.

.

Skylla lub Scylla była piękną dziewczyną. Pewnego razu, gdy siedziała nad brzegiem morza, wśród skał, czesząc swe złote włosy, ujrzał ją Glaukos. Kiedyś był on śmiertelnym człowiekiem, zwykłym rybakiem, ale dzięki skosztowaniu pewnej trawy stał się bożkiem morskim. Glaukos zakochał się w dziewczynie i poprosił ją o rękę. Ta jednak odmówiła. Pogrążony w smutku Glaukos udał się prosić o pomoc czarodziejkę Kirke, prosząc o napój miłosny. Córka Heliosa sama zakochała się jednak w przystojnym bożku, a dodatkowo zapłonęła też zazdrością. Jej próby odwrócenia uwagi zalotnika od obiektu jego pożądania nie przyniosły jednak pożądanego efektu, w związku z czym czarodziejka wręczyła przybyszowi czarodziejski napój. Glaukos wlał miksturę do źródła, w którym miała zwyczaj kąpać się Scylla. Wedle innej wersji Kirke sama wlała przygotowaną przez siebie mieszankę z ziół do źródła. Efekt daleki był od celu bożka morskiego. Oto gdy tylko dziewczyna weszła do wody, otoczyły ją potwory lub też sześć dzikich psów wyrosło z jej pachwin. Próba ucieczki nie dała rezultatu. Scylla w rozpaczy z powodu swej brzydoty rzuciła się do morza, a potwory przyrosły do jej ciała, przemieniając nieszczęsną w morskiego potwora.

.

Istnieją też inne wersje legendy, że to Posejdon zakochał się w dziewczynie, która była zakochana w Glaukosie, tak czy inaczej dzięki czarom Kirke Scylla stała się monstrum o wyglądzie tak przerażającym, że nie mogli go znieść nawet bogowie.

.

Potwór znalazł sobie jaskinię w Cieśninie Messyńskiej u wybrzeży Sycylii, gdzie nigdy nie dochodziło światło słoneczne. Po drugiej stronie cieśniny, w odległości, jaką przebywa wypuszczona z łuku strzała, mieszkał drugi potwór: Charybda.

.

Chyrybda była córką Posejdona i Gai. Za chciwość i żarłoczność została zamieniona przez Zeusa w potwora wchłaniającego, a następnie wypluwającego masy wody morskiej wraz z okrętami.

.

Skylla też stwarzała zagrożenie dla przepływających statków, porywając z nich marynarzy. Nie sposób było ją ominąć ani uciec, ale zadowalała się porywaniem po sześciu ludzi, którzy służyli jej za posiłek.

.

Pomiędzy Scyllą a Charybdą przepłynął swym statkiem Odyseusz. Płynąc od wysp Syren, musiał przebyć ciasną cieśninę, której obie strony były zamieszkiwane przez 2 potwory. Podróżnik, za radą czarodziejki Kirke, która zabroniła mu też wszelkich prób walk czy zemsty na potworze, zamiast tego nakazując modlitwę do matki potwora – Kratais, zdecydował się przepłynąć bliżej Scylli, wybierając mniejsze zło – żarłoczny potwór porwał sześciu ludzi z jego statku. Reszta załogi pożeglowała dalej w kierunku wyspy Heliosa Sycylii.

.

Gdy po opuszczeniu wyspy Heliosa wody zaniosły samotnego Odysa znowu w kierunku dwóch potworów, wir porwał go wraz z masztem zatopionego statu ku Charybdzie. Udało mu się jednak uniknąć utonięcia przez złapanie się figowego konaru.

.

Od imion potworów pochodzi wyrażenie znaleźć się między Scyllą i Charybdą, oznaczające sytuację, w której niebezpieczeństwo zagraża z dwóch stron.

.

A nasz trapezoid pochodzi z połowy II w. n.e. Został odrestaurowany przez Carlo Albaciniego. Nr katalogowy 6672.


 

 

Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page