top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

688. TYCJAN - Danae

Zaktualizowano: 7 lis 2023

 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

Q134

 




W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś kolejny obraz TYCJANA - DANAE


Obraz o wymiarach 120 x 172 cm, namalowany farbą olejną na płótnie powstał w 1545 roku. Warto wspomnieć, że Tycjan namalował kilka wersji tego dzieła, natomiast to z Muzeum na Capodimonte jest jego pierwszą wersją Danae.


Danae to postać z mitologii greckiej, córka Akrizjosa, króla Argos i Eurydyki. W związku z przepowiednią, że zginie z ręki wnuka, Akrizjos zamknął Danae w spiżowej komnacie. Jednak za sprawą Zeusa, który przyjął postać złotego deszczu, Danae została matką herosa Perseusza. Król, dowiedziawszy się o tym, kazał zamknąć Danae z Perseuszem w skrzyni i wrzucić do morza. Jednak dzięki pomocy Zeusa matka i dziecko przeżyli.

Według jednej z wersji tyran Polidektes zakochał się w Danae i by uniknąć obecności jej syna, wysłał go po głowę Meduzy. Podczas jego nieobecności Polidektes usiłował uwieść Danae. Po powrocie Perseusz zamienił go w kamień za pomocą głowy Meduzy, a jego królestwo oddał w ręce jego brata Diktysa. Później zawiózł Danae do Argos do jej matki Eurydyki, a sam udał się na poszukiwanie Akrizjosa.


Według mitu italskiego Danae i Perseusz zostali wyłowieni u wybrzeży Lacjum, gdzie Danae wyszła za Pilumnusa i założyła miasto Ardeę.


Danae przedstawiona na obrazie Tycjana przypomina w swej kompozycji "Ledę" - zaginione dzieło Michała Anioła.

Danae leży na łoży. Jej spojrzenie jest skierowane w górę, widać w nim samozadowolenie; ciało jest ospałe, nogi, chociaż przykryte kapą, są otwarte na przyjęcie złotego deszczu Obok znajduje się Kupidyn, który.... no i właśnie w opisie widzę, że próbuje zapobiec zapłodnieniu, ale ja nic takiego nie widzę.... Wg mnie odsuwa się on jakby nie chcąc temu zapłodnieniu przeszkadzać.... w końcu to bożek miłości, dlaczego niby miałby się temu przeciwstawiać?? W innym opisie postać Kupidyna ma świadczyć o tym, że Danae oddaje się Jowiszowi (Zeusowi) z miłości. To nie złoto ją uwodzi ale prawdziwe uczucie erotyczne. Moglibyśmy stwierdzić, że Danae na obrazie jest wręcz "rozpalona".


Tycjan namalował co najmniej 6 wersji tego obrazu, różniących się między sobą małymi szczegółami, jak dodany pies czy błyskawica itp. Obraz zawiera w sobie ogromny ładunek erotyczny. Nie do końca wiadomo, kto zlecił jego wykonanie. Jedni uważają, że był to młody książę Ottavio Farnese, inni upierają się, że dzieło namalowane zostało dla kardynała Aleksandra Farnese. Sama postać Danae miałaby być nagim portretem kochanki kardynała Angeli, która była szwagierką słynnej kurtyzany Camilli Pisany.


Obraz został namalowany w Rzymie, a właściwie ukończony w Rzymie, gdyż artysta rozpoczął go jeszcze w Wenecji. Potem znalazł się w Parmie, w Palazzo della Pilotta. Odziedziczony przez Karola III Burbona trafił do Pałacu na Capodimonte, a podczas Rewolucji Francuskiej został przetransportowany do Palermo. Po restauracji wrócił do Neapolu, dzie znalazł się początkowo w "Gabinecie rzeczy nieprzyzwoitych". Skradziony przez nazistów podczas II wojny światowej, został znaleziony w kopalni w Salzburgu i sprowadzony do Neapolu po zakończeniu konfliktu w 1947 r.


Obraz znajduje się obecnie w sali nr 11, nr katalogowy Q134


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page