MUZEUM NA CAPODIMONTE
Q135
W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" dziś obraz TYCJANA - PORTRET DZIEWCZYNY
Wydaje mi się, że jakieś dzieło Tycjana było już tu pokazywane, ale chyba zabrakło wzmianki o samym artyście, bo cóż... początkowo dodawałam dwa słowa przy malarzach mało znanych. Natomiast nazwisko Tycjan słyszał chyba każdy. Ale teraz myślę, że warto w kilku słowach wspominać także tych "wielkich", żeby jednak przypomnieć sobie ich sylwetki. Problemem w ich przypadku jest wybór tych "kilku słów" 😂🤔😂 bo przecież nie piszę tutaj biografii, a tradycyjnie bardziej interesują mnie różnego typu "ciekawostki" niż "solidne" fakty.
Zatem TYCJAN, a właściwie Tiziano Vecelli lub Vecellio to włoski malarz, czołowy przedstawiciel szkoły weneckiej włoskiego malarstwa renesansowego.
Od imienia artysty wywodzi się słowo tycjanowski używane na określenie koloru rudopomarańczowego, często wykorzystywanego w obrazach.
Od 1533 był nadwornym malarzem Karola V i Filipa II. W latach 1545-1546 pracował w Rzymie, dla papieża Pawła III. W okresie 1550-1551 przebywał na dworze cesarskim w Augsburgu. Począwszy od 1556 r. realizował zamówienia Filipa II - zatem malował dla "największych" ówczesnego świata.
Tycjan był kolorystą, operował początkowo tonacją ciepłą, z czasem zwrócił się ku chłodnym zestawieniom błękitów i żółcieni. Tematyką płócien Tycjana, jak zresztą również większości ówczesnych malarzy, były sceny religijne i mitologiczne oraz alegorie. Tworzył też portrety, na których przedstawione postacie wyglądają, jakby zanurzone były w półmroku.
Prezentowany tu portret namalowany farbą olejną na desce o wymiarach 85 x 75 cm powstał w latach 40-tych XVI wieku, a zobaczyć go możemy w sali nr 11, nr katalogowy Q135. Przedstawiona na nim młoda dziewczyna to Lavinia Vecellio - córka malarza.
Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments