top of page

SKARBY
NEAPOLU

Zdjęcie autoraEwa Krystyna Górecka

445. VINCENZO CAMUCCINI - Ptolemeusz Filadelfos w bibliotece aleksandryjskiej.

Zaktualizowano: 7 lis 2023


 

MUZEUM NA CAPODIMONTE

AO218


 


 



W cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum na Capodimonte" VINCENZO CAMUCCINI - PTOLEMEUSZ FILADELFOS W BIBLIOTECE ALEKSANDRYJSKIEJ

.

Vincenzo Camuccini był włoskim malarzem neoklasycznych historii i obrazów religijnych. Był uważany za czołowego malarza akademickiego swoich czasów w Rzymie. Tworzył na przełomie XVIII i XIX wieku.

.

Vincenzo Camuccini był jednym z najważniejszych malarzy włoskiego neoklasycyzmu i malarstwa historycznego. Urodził się w Rzymie w 1771 r. Osierocony w młodym wieku od najmłodszych lat kształcił się u swojego brata Pietro, który wspierał go moralnie i materialnie. Za jego pierwszy obraz uznaje się "Ofiarę Noego" - dzieło to miał namalować mając zaledwie 14 lat.

.

Początkowo zajmował się kopiowaniem dzieł wielkich artystów, by w końcu odnaleźć własną ścieżkę i stać się na tyle znanym malarzem w Rzymie, by zostań mianowany przez papieża Piusa VII dyrektorem generalnym tzw. Fabryki św. Piotra. Przebywał też na dworze króla Monako, a także przez 8 miesięcy pracował na dworze Ferdynanda I, w Neapolu dekorując dwór ważnymi obrazami. Namalował wówczas m.in "Śmierć Juliusza Cezara" i "Śmierć Wirginii". Wzbudził też podziw Antonia Canowy i Vincenzo Monti'ego. Do Neapolu zresztą jeszcze powrócił by tworzyć dla syna i następcy Ferdynanda, Franciszka I.

.

Obraz "Ptolemeusz Filadelfos w bibliotece aleksandryjskiej" został namalowany w 1813 roku na zlecenie samego Napoleona Bonaparte. Obraz ten wraz z drugim obrazem zleconym artyście "Karol Wielki nakazuje włoskim uczonym założenie uniwersytetu w Paryżu" miał stanowić dekorację środkowej sali Pałacu na Kwirynale. Dzieło zostało przeniesione do Pałacu na Capodimonte przez Joachima Murata, a następnie do Pałacu Królewskiego w Neapolu przy Piazza del Plebiscito (w 1867 roku). Następnie zostało przekazane do Izby Deputowanych w Palazzo Montecitorio w Rzymie, by w 1997 roku powrócić do Neapolu i zawisnąć w pierwotnym miejscu, to znaczy w pokoju 31 Apartamentu Królewskiego, zwanego także Salone della Culla.

.

Obraz namalowany został farbą olejną na płótnie o wymiarach 263 x 337 cm i na pierwszym planie przedstawia Ptolemeusza II Filadelfosa, drugiego władcy Egiptu z dynastii Ptolemeuszy, rządzącego tym krajem w III w. p.n.e. Ptolemeusz II w czerwonych szatach, otoczony jest dużą liczbą mędrców, którzy uczęszczali do biblioteki Aleksandrii, której struktury są przedstawione na tle płótna.

.

Dzieło podziwiać możemy w sali nr 31, nr katalogowy AO218.


 

 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Σχόλια


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

bottom of page