top of page

SKARBY
NEAPOLU

607. WENUS FARNESE

  • Zdjęcie autora: Ewa  Krystyna  Górecka
    Ewa Krystyna Górecka
  • 5 gru 2022
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 7 lis 2023

 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

 





Z cyklu "Prezentujemy zbiory Muzeum Archeologicznego w Neapolu" dziś WENUS KALLIPYGOS zwana także jako WENUS FARNESE


Kallipygos oznacza dosłownie "z pięknymi pośladkami". Jest to rzymska marmurowa rzeźba pochodząca prawdopodobnie z II wieku, uważana za kopię wcześniejszego greckiego oryginału.


Mierząca 160 cm wysokości statua przedstawia boginię Wenus (Afrodytę), wdziewającą chiton. Bogini spogląda przez prawe ramię, podziwiając swoje nagie pośladki i nogi. Rzeźba została odkryta w XVI wieku w Rzymie, podczas wykopalisk na terenie gdzie w starożytności wznosił się Złoty Dom cesarza Nerona. Głowa i dolna część prawej nogi postaci są nowożytną rekonstrukcją. Jako własność rodziny Farnese pod koniec XVIII wieku rzeźba trafiła do Neapolu, gdzie została odrestaurowana przez Carlo Albaciniego.


Rzeźba ta uważana jest za kopię wcześniejszej greckiej rzeźby ze świątyni Afrodyty w Syrakuzach, wzmiankowanej przez Atenajosa. Zgodnie z jego świadectwem w mieście tym mieszkały niegdyś dwie siostry, które kłóciły się o to, która z nich ma piękniejsze pośladki. Poproszony o rozsądzenie sporu młodzieniec przyznał zwycięstwo pierwszej z sióstr. Gdy później opowiedział całą historię swojemu bratu, ten postanowił sam zapoznać się z walorami dziewcząt i uznał, że palma pierwszeństwa należy się drugiej siostrze. Ostatecznie siostry poślubiły obydwu braci, a na pamiątkę wydarzenia ufundowały jako wotum dla Afrodyty wspomniany posąg.


 
 

Autorka bloga zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU (również po rosyjsku) oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM



Comentários


Strona główna blogi
Home: GetSubscribers_Widget
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Instagram Social Icon
Home: Contact

CONTACT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

Subskrybuj

©2018 by  SKARBY NEAPOLU  

 Proudly created with Wix.com

bottom of page