SEKRETNY GABINET
9250
TAJEMNICE SEKRETNEGO GABINETU
.
Dziś przed naszymi oczami dość chyba znany fresk pompejański, pochodzący z Casa del Meleagro, zatytułowany VENUS I MARS i przedstawiający Marsa zalecającego się powiedzmy do bogini Wenus. Ot taka delikatna scena łóżkowa 😉.
.
Fresk datowany jest na I w. p.n.e. zatem musiał przetrwać trzęsienie ziemi w 62 r. n.e.
.
Freski z Marsem i Wenus musiały być dość popularne w Pompejach bo szukając informacji pod hasłem "affresco Venere e Marte" wcale nie pokazuje mi tego właściwego, tylko wiele innych. Zaczęłam zatem szukać pod hasłem "casa del meleaagro" i tutaj też spotkała mnie niespodzianka, ponieważ po wejściu w link ujrzałam całe mnóstwo fresków pochodzących z tego domu, przy scena, którą wam dziś pokazuję pojawiła się co najmniej na 8 z nich. Za to informacji tekstowych jak na lekarstwo. Ale jak człowiek uparty, to coś jednak znajdzie.
.
Zatem Casa del Meleagro swą nazwę zawdzięcza freskowi przedstawiającemu Meleagera i Atalantę, a umieszczonemu przy wejściu do domu.
.
Meleager to jeden z Argonautów i herosów pojawiających się w mitologii greckiej. Z jego narodzinami wiązała się przepowiednia Mojr, że będzie żył dopóki nie spłonie pochodnia paląca się podczas jego narodzin. Matka ugasiła ją więc zaraz po urodzeniu i ukryła w bezpiecznym miejscu. Brał udział w wyprawie Argonautów oraz urządził polowanie na dzika kalidońskiego. Meleager ostatecznie zabił dzika a skórę zwierzęcia ofiarował Atalancie. To nie spodobało się braciom matki, wynikła sprzeczka pomiędzy nimi i w jej wyniku Meleager zabił swoich wujów. Rozżalona tym faktem Altea spaliła ukrytą wcześniej pochodnię, powodując tym śmierć syna.
.
Atalanta to z kolei piękna uczestniczka łowów kalidońskich, której Meleager przyznał głowę dzika (to już nie wiem skórę czy głowę, czy może to była całość). Była jedyną kobietą biorącą udział w wyprawie po złote runo. Została nawet podczas tej wyprawy zraniona.
.
Atrium Casa del Maleagro wybrukowane jest tzw. cocciopesto.
.
Cocciopesto znany też jako opus signinum to materiał budowlany używany w starożytnym Rzymie. Sporządzany był z dachówek potłuczonych na bardzo małe kawałki wymieszanych z zaprawą murarską, a następnie ubijanych za pomocą odpowiedniego ubijaka. Pliniusz w swojej Historii naturalnej opisuje jego produkcję: „Nawet uszkodzona ceramika była wykorzystywana. Okazało się, że potłuczona na proch i wymieszana z wapnem, stawała się twardsza i trwalsza niż inne materiały o podobnej naturze, tworząc cement znany jako signine, szeroko używany do wykonywania podłóg w domach”. Technika ta została wynaleziona w północnej Afryce przed 256 r. p.n.e. i rozprzestrzeniła się stąd na Sycylię, a w końcu na Półwysep Apeniński.
.
Oecus tego domu, czyli obszerne pomieszczenie dziennego pobytu, zatem salon albo living-room jak byśmy dziś powiedzieli, wykonany został w stylu korynckim i ozdobiony kolumnami, co stanowi rzadkość w Pompejach. Tylko nie zrozumiałam dokładnie co stanowi tę rzadkość, czy fakt, iż został ozdobiony kolumnami czy też fakt, że te kolumny są w stylu korynckim.
Autorka wpisu zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie Podziemnego Neapolu PO POLSKU również po rosyjsku oraz na tzw SPACERY Z SOKRATESEM
Comments